İKV, BRÜKSEL’DE AVRUPA GÜVENLİĞİ VE TÜRKİYE KONULU BİR TOPLANTI DÜZENLEDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı, EPC ortaklığıyla TOBB/İKV Brüksel Temsilciliği’nde, 6 Haziran 2024 tarihinde “Avrupa Güvenliğinde Yeni Sınamalar ve Türkiye: Yeni Bir Paradigmaya Doğru” başlıklı bir panel düzenledi.

Türkiye’nin AB Nezdinde Daimî Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı'nın katılım gösterdiği panelde; AB'nin içinde bulunduğu mevcut jeopolitik sınamalar, AP seçimlerinin ardından AB'nin geleceğinin nasıl şekilleneceği, Türkiye’nin AB güvenlik ve savunmasındaki rolü gibi konular ele alındı.

Türkiye'nin AB misyonlarına katılması ve NATO müttefiki olmasının AB'nin savunma ve güvenliğinde ne kadar kilit bir aktör olduğunu gösterdiğinin altını çizen İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, "Türkiye'nin entegrasyon ve üyelik hedefine yürekten inanıyorum" dedi. Zeytinoğlu, Türkiye'nin AB'nin stratejik özerkliğine yalnızca askerî açıdan değil, ekonomi, göç, yeşil dönüşüm, ulaştırma gibi alanlarda da katkılar yapabileceğini vurguladı. İKV Genel Sekreteri Çiğdem Nas ise konuşmasında geçen beş yılda sağlık, ekonomi, güvenlik konularında aktif bir AB görüldüğüne ve gelecek 5 yıl için AP seçimlerinin sonuçlarının önemli olacağına değindi. Nas, "Türkiye'nin yerinin Avrupa projesinin gelecekteki başarısında çok önemli bir rol oynayacağını düşünüyorum" ifadesini kullandı.

İKV Genel Sekreter Yardımcısı M. Gökhan Kilit’in de katıldığı panelin diğer konuşmacıları AB Dış İlişkiler Servisi Türkiye/Doğu Akdeniz Bölümü Başkanı Baiba Aleksejuka-Tavaresa, Carnegie Uluslararası Barış Vakfı Avrupa Programı Kıdemli Araştırmacısı Alper Coşkun, EPC Güvenlik ve Savunma Politikası Kıdemli Danışmanı Jamie Shea, Sabancı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörü Meltem Müftüler-Baç ile Marmara Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Münevver Cebeci oldu.

 

2024

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT