İKV, “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEDE METAN EMİSYONLARININ ROLÜ VE TÜRKİYE İÇİN POLİTİKA ÖNERİLERİ” BAŞLIKLI BİR TOPLANTI DÜZENLEDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı, Daktilo 1984 ve Climate Union iş birliğiyle, 4 Haziran 2024 tarihinde “İklim Değişikliğiyle Mücadelede Metan Emisyonlarının Rolü ve Türkiye için Politika Önerileri” başlıklı bir toplantı düzenledi. Toplantının açış konuşmasında Daktilo 1984 Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Enes Özkan Türkiye’de henüz hiçbir sivil toplum kuruluşunun metan emisyonu konusunda çalışması olmadığını ve raporlarının bu konuda bir başlangıç niteliğinde olduğunu belirtti. 2023’te gerçekleşen COP28 toplantısında metan konulu çıktılar bulunduğu ve AB’nin de sera gazı emisyonunun azaltılması konusundaki çabaları ile dolaylı olarak katkıları bulunduğunu ifade ederek Türkiye için de bu konuda fırsatlar olabileceğini kaydetti. Metan gazının karbon gazına göre çok daha büyük boyutlarda ısınmaya yol açabileceğini belirten Özkan, iklim değişikliğiyle mücadelede metan emisyonlarının kontrol altına alınmasının önemine değindi. 

İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas açış konuşmasında iklim değişikliği ile mücadelede Türkiye’nin AB ile potansiyel iş birliği hakkında AB yetkilileriyle temasa geçtiğini ve yeşil gündem çerçevesinde diyalog oluşturma önerilerini karşı tarafa ilettiklerini ifade etti. İKV’nin Yeşil Mutabakatı anlatmak ve iklim değişikliğine yönelik farkındalık oluşturmak kapsamında faaliyetlerini aktaran Nas, İKV’nin Türkiye’de iklim yasasının hazırlanması, kömürden çıkış takviminin belirlenmesi gibi konularda politika yapım süreçlerine katkıda bulunduğunu paylaştı. İş dünyasının da, özellikle çelik ve alüminyum gibi Türkiye’nin ihracatçı konumda olduğu sektörlerde, Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması (SKDM) ve ikiz dönüşüme olan ilgisinin arttığını dile getiren Nas, gelecek için iklim hedeflerine uyum sağlanması ve bu konuda atılacak adımların önemine dikkat çekerek Daktilo 1984 ve Climate Union tarafından hazırlanan “İklim Değişikliğiyle Mücadelede Metan Emisyonlarının Rolü ve Türkiye için Politika Önerileri” raporunun kamuoyuna takdiminde ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Moderatörlüğünü İKV Genel Sekreter Yardımcısı M. Gökhan Kilit’in üstlendiği toplantının panel bölümünde konuşan Climate Union kurucusu Akın Ayberk Çilekoğlu metan emisyonları konusunda Türkiye’de çalışma yapan ilk STK olmalarından duydukları memnuniyeti ifade etti ve bu çalışmayla metan gazına dair alınacak inisiyatiflere öncülük yapacaklarını umduklarını dile getirdi. Metan gazının sera gazları arasında karbondioksitten sonra en çok bulunan ikinci gaz olduğuna dikkat çeken Çilekoğlu, bu gazın dünyayı ısıtma kapasitesinin karbondioksite göre daha yüksek olduğunu ifade etti. Bunların yanında, metanla başa çıkmada Türkiye özelinde politika önerileri geliştirdiklerini ifade eden Çilekoğlu, konuşmasında, metan gazı emisyonu konusunda ulusal strateji oluşturmanın, kurum içi eğitimlerin ve daha iyi veri toplama ile veri yönetiminin de önemine dikkat çekti.

Rapor sunumunun ikinci kısmında söz alan Asterisk 2050 Proje Koordinatörü Selim Yıldırım metan emisyonları konusunun küresel olarak aslında 2010’lardan beri ele alındığını ve Küresel Metan Taahhüdü ile çeşitli hedeflerin ortaya koyulduğunu ifade etti. Öte yandan, Türkiye’nin de taraf olduğu Paris İklim Anlaşması’nın bir çıktısı olarak güncellenmiş Birinci Ulusal Katkı Beyanı hedeflerini 2022’de ilan ettiğini belirtti. Paris İklim Anlaşması’nda doğrudan metan atfı bulunmadığını ve metan konusunda ulusal bir irade ortaya koyulması gerektiğini ekledi. Yıldırım, Türkiye’de oluşturulacak bir metan düzenlemesinin Ukrayna-Rusya savaşı sonrası yeni bir pazar arayışında olan AB açısından Türkiye lehine yeni fırsatlar doğurabileceğinden söz etti. Toplantı soru-cevap bölümüyle sona erdi. 

 

2024

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT