İKV İSTANBUL ABBM, POLONYA'DA GERÇEKLEŞEN ÇALIŞMA ZİYARETİNE KATILDI

İKV İstanbul AB Bilgi Merkezi, TOBB çatısı altında yürütülen Türkiye’de AB Bilgi Merkezleri Ağını Destekleme Projesi kapsamında, 19-23 Mayıs 2024 tarihleri arasında Polonya'nın Varşova ve Krakov şehirlerine düzenlenen çalışma ziyaretlerine katıldı.

Çalışma ziyaretinin ilk kısmı Polonya'nın başkenti Varşova'da gerçekleşirken, ilk görüşmesi Polonya Dışişleri Bakanlığı'nda yapıldı. Bu görüşmede, Polonya'nın dış ve güvenlik politikalarına değinilmesinin yanı sıra AB'nin ortak güvenlik ve savunma politikalarındaki güncel durumu hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Ayrıca, AB'nin genişleme politikalarından ve muhtemel genişlemenin AB'nin ortak güvenlik ve savunmasına etkisinden söz edildi.

Polonya Dışişleri Bakanlığı'nın ardından Polonya AB Temsilciliği'ne ziyarette bulunuldu. AB Temsilciliği'nde Polonya-AB ilişkileri, son dönemde yaşanan uluslararası krizler ve Haziran 2024'te gerçekleştirilecek AP seçimleriyle ilgili görüş alışverişi gerçekleştirildi. Bu ziyaretin ardından ise Polonya Ticaret Odası'nda Türkiye-Polonya ticari ilişkileri ele alınırken, ülkenin sürdürülebilir kalkınma ve ticarette ikiz dönüşüme uyumu hakkında bilgi aktarımlarında bulunuldu.

Çalışma ziyaretinin ikinci gününde, Polonya'nın Türkiye Büyükelçiliği'ne yapılan ziyarette Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçisi Rauf Alp Denktaş ile Türkiye-Polonya ilişkileri hakkında bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda, Türkiye-Polonya ilişkilerinin yanı sıra Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci hakkında da bilgi paylaşımlarında bulunuldu. Toplantının ardından, Türkiye'den gelen Erasmus öğrencileriyle buluşularak AB Bilgi Merkezleri'nin faaliyetleri hakkında bilgi verilirken, öğrencilerin merak ettiği sorular hakkında tartışmalar gerçekleştirildi. Ayrıca, Varşova'da bulunan Frontex ofisi ziyaret edilerek, Frontex'in kuruluş amacı, uluslararası krizler karşısında AB'nin tutum ve politikaları üzerinde duruldu.

Çalışma ziyaretinin son günü Polonya'nın Krakov şehrinde gerçekleşirken, AB Türkiye Delegasyonu İletişim Bölümü Başkanı Müsteşar Ramunas Janušauskas ile yapılan toplantıda, AB Bilgi Merkezleri'nin gelecek dönemde yapacağı etkinlikler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. 

2024

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT