İKV İSTANBUL ABBM, ANTALYA GENÇLİK FORUMU'NA KATILDI

İKV İstanbul AB Bilgi Merkezi, 24-27 Mart 2024 tarihlerinde, Antalya'da "Eleştirel Dijital Okuryazarlık" konulu bir foruma İstanbul'un farklı üniversitelerinde öğrenim gören 10 öğrenciyle katılım gösterdi. Forumun ilk gününde, Elçi Müsteşar Stefano Fantaroni'yle beraber 19 farklı ilde görev alan AB Bilgi Merkezi Koordinatörleri, Türkiye-AB ilişkileri üzerine bir tartışma gerçekleştirdi. Bu oturumun ardından Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nezih Orhon moderatörlüğünde bir kaynaşma etkinliği düzenlendi.

Forumun ikinci günü, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Bahar'ın konuşmasıyla başladı. Ardından Elçi Müsteşar Stefano Fantaroni etkinliğin açış konuşmasını gerçekleştirdi. Forumun ilk konuşmacısı yazar ve akademisyen Yalın Alpay, eleştirilel düşünme, yapay zekâ ve gerçek sonrası çağda eleştirel düşünmenin anlaşılması konularına değindi. Forumun ikinci konuşmacısı Stratejik İletişim Sorumlusu Lale Dündar ise FIMI yayılmasının amaçlarının anlaşılması, sahte haberlerin siyasi ve sosyal sonuçları ve sahte haberlerin zararlı etkilerini azaltmaya yönelik stratejiler üzerine aktarımlarda bulundu. İkinci günün son konuşmacısı Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici de gazetecilerin ve içerik üreticilerinin, toplumu bilgilendiricileri ve kamuoyunu yönlendiricileri olarak etik sorumlulukları üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. 

Forumun son gününde moderatörlüğünü Serdar Bilecen'in gerçekleştirdiği bilgi karmaşasında netlik arayışı konulu bir panel düzenlendi. Panelde, Gazeteci Özlem Gürses yeni medya ve değişken gazetecilik üzerine bilgi aktarımlarında bulundu. Panelin bir diğer konuşmacısı olan Psikolog Beyhan Budak, dijital çağda medyanın psikolojik gücününe değinerek bilgi ve görüşlerini paylaştı. Panelin diğer bir konuşmacısı olan Doç. Dr. Tirşe Erbaysal Filibeli de eleştirel dijital medya okuryazarlığı ve doğrulama, yapay zekâ ve Chat GPT gibi alanlara dair bilgi ve veriler paylaştı. Panel, öğrencilerin sorularının ardından son buldu.

Forumun son gününde dezenformasyon simülasyonunu gerçekleştirildi. Avrupa Dış Eylem Hizmetleri ve Stratejik İletişim ve Öngörü Bölümü'nden Bilgi ve İletişim Sorumlusu Katarzyna Sumislawska'nın moderatörlüğü ve bilgilendirmeleriyle gerçekleşen simülasyonda öğrenciler önceden belirlenmiş bir vaka üzerine çalışma ve analizler gerçekleştirerek paylaşımlarda bulundu.

 

2024

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT