İKV'DEN 2023 BM İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONFERANSI KONULU DEĞERLENDİRME NOTU

1995 yılından beri düzenlenen BM İklim Değişikliği Konferanslarında -COP Zirvelerinde-, küresel iklim değişikliğine karşı atılacak adımlar tartışılmaktadır. Çokça eleştirilmesinin yanında bu zirveler, iklim değişikliğinin uluslararası bir sorun olarak tanımlanıp; bu soruna yönelik çözüm önerilerinin tartışıldığı, önemli anlaşmaların müzakere edildiği geniş çaplı forumlar olarak incelenmeye değerdir.

30 Kasım-13 Aralık 2023 tarihleri arasında BAE’ye bağlı Dubai’de düzenlenen COP28 İklim Zirvesi de iklim gündemini belirlemiştir. Zirve kapsamında, uzun yıllardır tartışılan Kayıp ve Zarar Fonu’na işlerlik kazandırılmış; Paris Anlaşması’nda öngörülen Küresel Durum Değerlendirmesi raporlarının ilki kabul edilmiş ve ilk kez “fosil yakıtlar” ibaresi bir COP zirvesi sonuç metninde yer almıştır.

İKV Uzman Yardımcısı Tunç İbrahim Ceylan tarafından kaleme alınan bu değerlendirme notunda, COP Zirvelerinin geçmişi, COP28 öncesi küresel iklim gündemi, COP28 Zirvesi kararları, AB ve Türkiye’nin zirvedeki tutumları incelenmektedir.

Değerlendirme notuna buradan ulaşabilirsiniz.

2024

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT