İKV'DEN HİNDİSTAN'IN G20 DÖNEM BAŞKANLIĞINA İLİŞKİN DEĞERLENDİRME NOTU

2023 yılında G20 dönem başkanlığını üstlenen Hindistan küresel ekonominin karşı karşıya olduğu zorlukların üstesinden gelmek ve sürdürülebilir bir büyümeyi teşvik etmek için çalışacağını vurgulamıştır.

G20 dönem başkanlığı süresince sistemin içerisinden geçtiği krizlere çözüm için öncülük edeceğini açıklayan Hindistan bir taraftan Çin’e alternatif olmaya çalışmakta, diğer taraftan da Küresel Güney’in sesi olarak, uluslararası sistem içerisinde oyun kurucu bir aktör olmayı hedeflemektedir. Bu yönüyle dönem başkanlığı, Hindistan’ın gayeleri ve prestiji açısından kritiktir.

G20 2023 Zirvesi, 9-10 Eylül 2023 tarihlerinde Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de düzenlenmiştir. Zirvenin teması, "Tek Dünya, Tek Aile, Tek Gelecek" olarak belirlenmiştir. Zirvede, küresel ekonomideki çalkalanmalar, COVID-19 pandemisi, Rusya-Ukrayna savaşı ve iklim değişikliği gibi çeşitli zorluklar ve problemler ele alınmıştır. Zirvede, söz konusu zorlukların üstesinden gelmek ve sürdürülebilir bir büyümeyi teşvik etmek için küresel iş birliğinin gerekliliğinin altı çizilmiştir.

İKV Uzman Yardımcısı Batuhan Aktürk Tezel tarafından kaleme alınan bu değerlendirme notunda, Hindistan G20 Dönem Başkanlığı hakkında bilgi veriliyor ve Yeni Delhi Zirvesindeki gelişmeler ele alınıyor.

Söz konusu değerlendirme notuna buradan ulaşabilirsiniz.

2023

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT