İKV, KOCAELİ’NDE “TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNDE GÜNCEL TARTIŞMALAR” BAŞLIKLI TOPLANTI DÜZENLEDİ

İKV tarafından Kocaeli Üniversitesi iş birliğiyle 20 Aralık 2023 tarihinde Türkiye-AB İlişkilerinde Güncel Tartışmalar başlıklı bir toplantı düzenlendi. Toplantının açış konuşmaları, Kocaeli Üniversitesi POW-EU-R Jean Monnet Modülü Yürütücüsü Doç. Dr. Pelin Sönmez, Kocaeli Üniversitesi SBF Dekanı Prof. Dr. Recep Tarı, İKV ve KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk tarafından gerçekleştirildi.

Açış konuşmalarında Kocaeli Üniversitesi’nin faaliyetleri ve AB projelerine verdikleri önem üzerinde duruldu. İKV ve KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu konuşmasında kısaca İKV’nin faaliyetlerini anlatarak kurumu tanıttıktan sonra mevcut Türkiye-AB ilişkilerindeki sorunlara değindi ve tüm bu sorunlara rağmen ülkemizde AB üyeliğine desteğin %66 olduğuna dikkat çekti.

Toplantının “Göç ve Popülizm” başlıklı ilk oturumunun moderatörlüğünü Kocaeli Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Itır Aladağ Görentaş üstlenirken, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Erdoğan Türkiye-AB ilişkilerinde göçün etkisi ve Suriyeli sığınmacıları, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selcen Öner ise Avrupa’da aşırı sağın yükselişi ve popülizmin etkilerini değerlendirdi.

Moderatörlüğünü Kocaeli Üniversitesi SBF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pelin Sönmez’in üstlendiği “Vize Serbestisi” başlıklı ikinci oturumda ise TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sanem Baykal Türkiye-AB ilişkilerinde serbest dolaşım ve vize konularını, İKV Genel Sekreteri ve Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çiğdem Nas ise Türkiye-AB ilişkilerinde vize serbestisi sürecini ele aldı.

 

2023

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT