İKV, KOCAELİ’DE “TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ, YEŞİL MUTABAKAT VE AVRUPA’NIN GELECEĞİ” BAŞLIKLI TOPLANTI DÜZENLEDİ

İKV, FNF iş birliği ve Kocaeli Üniversitesi ev sahipliğinde, 31 Ekim 2023 tarihinde “Türkiye-AB İlişkileri, Yeşil Mutabakat ve Avrupa’nın Geleceği” başlıklı toplantı gerçekleştirdi. Toplantının açış konuşmaları, Kocaeli Üniversitesi POW-EU-R Jean Monnet Modülü Akademik Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Itır Aladağ Görentaş, Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. İrfan Kaya Ülger, Kocaeli Üniversitesi SBF Dekanı Prof. Dr. Recep Tarı, İKV ve KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk tarafından gerçekleştirildi. Açış konuşmalarında Kocaeli Üniversitesi’nin faaliyetleri, önümüzdeki dönemde daha fazla AB ile ilgili toplantı yapmak istedikleri ve AB projelerinden daha fazla yararlanılması gerektiği üzerinde duruldu. İKV ve KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu konuşmasında kısaca İKV’nin faaliyetlerini anlatarak kurumu tanıttıktan sonra mevcut Türkiye-AB ilişkilerindeki sorunlara değindi ve tüm bu sorunlara rağmen ülkemizde AB üyeliğine desteğin %66 olduğuna dikkat çekti.

Açış konuşmalarının ardından Kocaeli Üniversitesi POW-EU-R Jean Monnet Modülü Yürütücüsü Doç. Dr. Pelin Sönmez moderatörlüğünde başlayan panelin ilk konuşmacısı TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sanem Baykal, Türkiye-AB ilişkilerinin tarihsel gelişimini, Ankara Anlaşması’nın önemini ve ilişkilerdeki sorunları ele aldı. Prof. Baykal konuşmasına AB’nin önümüzdeki dönemde genişleme dahil olmak üzere pek çok politika alanında nasıl hareket edeceğini belirleyebilmesi için karar alma süreçlerinde reforma gitmesi gerektiğini belirterek devam etti.

Panelin ikinci konuşmacısı İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas iklim değişikliğinin sebepleri ve sonuçlarına değinerek başladığı sunumunda AB’nin iklim hedefleri, bu çerçevede açıklanan Avrupa Yeşil Mutabakatı ve onun getireceği değişimin çok sayıda alanı nasıl etkileyeceği konularını aktardı. Panelin son konuşmacısı olan İKV Genel Sekreter Yardımcısı M. Gökhan Kilit, Türkiye-AB ticari ilişkilerinde mevcut tabloyu aktardıktan sonra gümrük birliğinin güncellenmesi ve kapsamının genişletilmesinin öneminin altını çizerek, bu değişime ülkemizin daha fazla hazırlanması gerektiğini belirtti. Toplantı katılımcılardan gelen soruların cevaplanmasının ardından sona erdi.

 

2023

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT