TİCARET BAKANI PROF. DR. BOLAT, İKV BRÜKSEL TEMSİLCİLİĞİNİ ZİYARET ETTİ

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, 10 Ekim 2023 tarihinde, Brüksel ziyareti marjında İKV Brüksel Temsilciliğini ziyaret ederek, TOBB ev sahipliğinde gerçekleşen iş dünyası buluşmasında özel sektör ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldi. Ziyarete İKV Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu da eşlik etti.

Bakan Prof. Dr. Bolat burada yaptığı konuşmada, AB yetkilileriyle yakın zamanda çeşitli temasları olduğunu, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcı Valdis Dombrovskis ile Hindistan'daki G20 toplantısında, Komisyonunun Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi ile de Ankara ziyaretinde görüştüğünü anımsatarak, Dombrovskis, Varhelyi ve Avrupa Komisyonunun Ekonomiden Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni ile Brüksel'de ayrı ayrı toplantılar yaptığını anlattı.

“Gördüğümüz tabloda bizim Türkiye ile AB arasındaki ekonomik ilişkileri ilerletme, derinleştirme, gümrük birliğinde ortaya çıkan bazı sıkıntıları kaldırma ve Türkiye-AB diyaloğunu ve daha derin ilişkileri başlatma konusundaki samimi isteğimiz, AB yetkilileri nezdinde de karşılık buldu." diyen Bakan Prof. Dr. Bolat, sevindirici olanın AB’de Türkiye ile ilişkiler noktasında oldukça pozitif bir hava olduğunu vurguladı.

Bakan Prof. Dr. Bolat, Avrupa Komisyonu ülke raporunun kasım ayında yayımlanacağına ve bu raporun Türkiye kısmının önem taşıdığına dikkati çekerek, "Aldığımız bilgiler, bu raporda Türkiye'nin yeni dönemde izlediği dış politika, dış ekonomik ilişkiler ve AB ile ilişkiler noktasında olumlu bir gelişmenin yazılacağı şeklinde. Türkiye'nin gümrük birliğinden ve AB ile ilişkilerde kaynaklanan bazı zorlukları aşma noktasında da olumlu tavsiyeler yapılacağı anlaşılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Üye Devletlerin aralık ayının ortasında Brüksel'de düzenlenecek Liderler Zirve’sinde Komisyonun hazırlayacağı yol haritasına göre Türkiye ile ilişkileri nasıl ilerletecekleri konusunda karar alacaklarını belirten Bakan Prof. Dr. Bolat, Türkiye ile AB ülkeleri arasında iş dünyasının karşılaştığı vize, taşımacılık kotaları ve gümrük işlemleri ile ilgili sıkıntılar konusunda görüşlerini ve çözüm isteklerini AB yetkililerine bildirdiklerini vurguladı. AB yetkililerinin bu konuları ve sorunları not ettiklerini ifade eden Bakan Prof. Dr. Bolat, "Bu konularda Türkiye'nin haklı isteklerinin çözülmesi gerektiği konusunda son derece pozitif bir izlenim edindik." dedi.

 

2023

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT