İKV’DEN TÜRKİYE VE AB’NİN İMZALADIĞI SERBEST TİCARET ANLAŞMALARINA İLİŞKİN DEĞERLENDİRME NOTU

1/95 Ortaklık Konseyi Kararı’nın 16’ncı Maddesi uyarınca, AB’nin Ortak Ticaret Politikası’na uyum sağlaması gerektiğinden dolayı Türkiye, AB’nin STA’ya sahip olduğu üçüncü ülkelerle benzer anlaşmaları yapmak durumundadır. Ancak AB tarafı; STA müzakerelerine Türkiye konusunda zorlayıcı bir hüküm koymamakta, Türkiye AB’nin STA müzakerelerinde katılamamakta, ABnin müzakere ettiği STA’lara ilişkin çıkarlarını dile getirememekte ve kendisini etkilese bile ABnin ticaret politikasına ilişkin kararlarında söz sahibi olamamaktadır.

AB’nin yürürlükte bir STA’ya sahip olduğu ancak Türkiye’nin böyle bir anlaşmaya sahip olmadığı ülke/ülke grupları; Meksika, Güney Afrika Cumhuriyeti, Cezayir, Vietnam, Kanada, Japonya, Lübnan, Ukrayna, Kamerun, Kolombiya, Peru, Ekvator, Seyşeller Orta Amerika ülkeleri ve Afrika, Karayip ve Pasifik ülkeleridir.

Türkiye’nin Lübnan ve Ukrayna ile imzaladığı STA’lar kabul veya onay aşamasındadır. Türkiye hâlihazırda Kamerun, Kolombiya, Peru, Meksika, Japonya, Ekvator ve Seyşeller ile STA müzakerelerini sürdürmektedir. Cezayir, Kanada, Orta Amerika Ülkeleri, Vietnam, Afrika, Karayip ve Pasifik Ülkeleri ve Güney Afrika Cumhuriyeti ile ise STA müzakerelerine başlama hususunda girişimlerde bulunulmuştur.

İKV Uzman Yardımcısı Ahmet Emre Usta tarafından kaleme alınan bu değerlendirme notunda, AB’nin STA politikasının dönüşümü inceleniyor, AB’nin üçüncü ülkeler veya ülke grupları ile imzaladığı STA’lar hakkında bilgi veriliyor ve Türkiye’nin AB STA’larına uyumu ile bu STA’ları benimseme konusunda karşılaştığı zorluklar ele alınıyor.

Söz konusu değerlendirme notuna buradan ulaşabilirsiniz.

2023

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT