İKV BAŞKANLIĞI’NA AYHAN ZEYTİNOĞLU YENİDEN SEÇİLDİ

İKV’nin 61’inci Genel Kurulu, 10 Ağustos 2023 tarihinde, Vakfın Kurucu ve Mütevelli Kurum başkanları, Destekçi Kurum temsilcileri ve delegelerin katılımıyla İstanbul’da gerçekleşti. Genel Kurul’un Divan Başkanlığı’nı İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, Divan Başkan Yardımcılığını KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul ve Divan Yazmanlık görevini İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas üstlendi. Genel Kurulun açış konuşmaları, TOBB Başkan Yardımcısı ve İTO Başkanı Şekip Avdagiç, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ile İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu tarafından yapıldı. Zeytinoğlu, 5’inci kez İKV Başkanlığına seçildi.

Başkan Zeytinoğlu konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin AB üyeliği hakkında yaptığı açıklamaların, ilişkilerin geleceğine dair ümitleri arttırdığını ifade etti. Sürecin önünde önemli engellerin de olduğunun altını çizen Zeytinoğlu, Türkiye’nin AB için önemli bir tedarikçi ve güvenlik, göç ve enerji gibi alanlarda da önemli bir ortak olduğunu söyledi. Bu doğrultuda Türkiye’nin temel önceliklerinin üyelik sürecinin canlandırılması, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize serbestisi gibi konularda ilerleme kaydedilmesi olduğunu vurguladı.

AB Konseyinin, 29-30 Haziran 2023 tarihli toplantısında, Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği hakkında bir rapor hazırlanmasının kararlaştırdığını ifade eden Zeytinoğlu, iş dünyası ve sivil toplum olarak bu raporu hazırlamakla sorumlu olan Avrupa Komisyonunun Komşuluk ve Genişleme Politikası’ndan Sorumlu Üyesi Olivér Várhelyi ile Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e hitaben bir mektup kaleme alındığını ifade etti. Zeytinoğlu, özellikle üyelik sürecinin yerini alabilecek alternatiflerin öne sürüldüğü bir ortamda, bu hedefe olan bağlılığının altının çizilmesinin oldukça önemli olduğunu vurguladı. Başkan Zeytinoğlu, ayrıca İKV’nin ilgili raporun hazırlanma sürecinde de Brüksel’de temaslarını sürdüreceğini söyledi.

TOBB Başkanı Yardımcısı ve İTO Başkanı Şekib Avdagiç, İKV tarihinin AB tarihiyle paralel bir süreç seyrettiğini ve İKV’nin AB iş dünyasına açılan bir pencere olduğunu söyledi. İKV’nin iş dünyası için AB okulu, kütüphanesi ve öğretmenliği yaptığını ve yapmaya devam ettiğini söyleyen Avdagiç, TOBB’un İKV’nin yaptığı çalışmalara katkı sağladığını ve sağlamaya devam edeceğini vurguladı. Gümrük Birliği sayesinde iktisadi faaliyetlerin de belirli bir ivme kat ettiğini belirten Avdagiç, Gümrük Birliği’nin Türkiye ile AB arasında güçlü bir bağ olarak görevine devam ettiğinin ancak günümüz koşullarına uygun olarak güncellenmesi ve kapsamının genişlemesi gerektiğinin altını çizdi. Yeşil ve dijital dönüşümün de Türkiye-AB ilişkilerini güçlendirmek için önemli bir konu olduğunu değinen Avdagiç, bu dönemde ilişkilerin geliştirilmesi için elverişli bir ortam olduğunu ifade etti.

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye’nin geçtiğimiz yıl 200 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştığımız AB’ye 103 milyar dolarlık ihracat yaptığını ve bu miktarın ülkemizin toplam ihracatının %40’ına tekabül ettiğini belirtti. Gümrük Birliği’nin güncellenmesi gerektiğinin altını çizen Bahçıvan, bunun hem Türkiye hem de AB ekonomisine ciddi bir katkı yapacağını vurguladı. Bahçıvan, eşit koşullarda rekabet edilebilmesi için AB STA müzakerelerine Türkiye’nin de eş zamanlı olarak dâhil edilmesi gerektiğini ifade etti.

Açış konuşmalarının ardından İKV’nin 2022 yılı çalışma ve mali raporları ile denetim kurulu raporları ibra edilirken, 2023 yılı çalışma programı ve bütçe talimatı oybirliği ile kabul edildi. Son olarak İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İKV Yönetim Kurulu adına teşekkürlerini ileterek toplantıyı sonlandırdı.

İKV’nin yeni Yönetim Kurulunda Ayhan Zeytinoğlu, Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu, Sedat Zincirkıran, Dr. Zeynel Abidin Erdem, Bedii Can Yücaoğlu, Hakan Sefa Çakır, Murat Hazıroğlu, Ömer Gülsoy, Fatih Çapraz, Hakkı İsmet Aral, Şadan Eren, Ali Sami Aydın, Yavuz Altun, Ersin Kenan Kayalar, Ercan Özboyacı, Mustafa Şenocak ve Akansel Koç yer alırken, Denetleme Kurulu Üyesi Abdurrahman Aslantaş ve Mustafa Zeytin oldu. 

 

2023

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT