İKV İSTANBUL ABBM AB YEŞİL HAFTASI ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı İstanbul AB Bilgi Merkezi, 19 Haziran 2023 tarihinde, Kolektif House-Ataşehir'de "AB Yeşil Haftası" etkinliği düzenledi. İKV Genel Sekreter Yardımcısı M. Gökhan Kilit'in açış konuşmasının ardından, İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, "Avrupa Yeşil Mutabakatı, Önemi ve Etkileri" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. 

Doç. Dr. Nas sunumuna, AB'nin iklim değişikliği konusundaki öncü rolünden bahsederek başladı. Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın bir ekonomik büyüme stratejisi olduğunu ifade ederek, Avrupa'nın iklim nötr bir kıta olma çabası içerisinde olduğunu dile getirdi. AB'nin 2030 hedefleri, enerji kullanımı konusundaki yol haritası, temiz enerji kavramı ve çiftlikten çatala gibi stratejilerden bahseden Doç. Dr. Nas, Yeşil Mutabakat ve Türkiye-AB İlişkileri konusunda da detaylı açıklamalarda bulundu. Türkiye-AB ilişkilerinde Yeşil Mutabakat'ın Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusuna etkisinin önemine vurgu yapan Doç. Dr. Nas, AB ticaret politikalarının ve Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması'nın Türkiye üzerinde yarattığı baskılara da değindi.

Etkinlik kapsamında, katılımcılara temel proje döngüsü eğitimi verildi. Eğitimin ardından katılımcılar, iklim ve çevre konulu projelerini oluşturdu. Katılımcıların hazırladıkları projeleri sunmaları sonrasında temel proje döngüsü eğitimine mantıksal çerçeve matrisiyle devam edildi. Etkinliğin kapanışında, seramik atölye çalışması gerçekleştirildi.

İKV İstanbul AB Bilgi Merkezi tarafından düzenlenen AB Yeşil Haftası etkinliği, İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas ve İKV Genel Sekreter Yardımcısı M. Gökhan Kilit'in sertifika takdimiyle sona erdi. 

 

2023

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT