TEMMUZ

KKTC CUMHURBAŞKANI AKINCI BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNDU

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 30 Haziran-2 Temmuz 2015 tarihleri arasında AB yetkilileri ile temaslarda bulunmak üzere Brüksel’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyareti kapsamında Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AP Başkanı Martin Schulz ile görüşmeler gerçekleştiren KKTC Cumhurbaşkanı, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AP’deki bazı siyasi grup başkanlarıyla bir araya geldi. Akıncı’nın Brüksel temaslarında öne çıkan mesaj, AB’nin Kıbrıs Türk toplumu ile her düzeyde ilişkilerini geliştirmesi gerektiği oldu.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, görüşmede AB’nin, Kıbrıslı Türklerle olan ilişkilerini, Kıbrıslı Türklerin çözüm sonrasında AB üyeliğine hazır olabilmesi için daha da iyileştirilmesini talep ettiğini ve Ada’da varılacak çözümün AB’de birincil hukuk olarak kabul edilmesi gerektiğinin önemi üzerinde durduğunu kaydetti. Juncker’e BM arabuluculuğunda sürdürülen müzakere süreci hakkında bilgi verdiğini ve Juncker ile AB’nin Kıbrıslı Türkler ile ilişkilerini nasıl ilerletebileceği konusunda görüştüklerini belirten Akıncı, Ada’da çözüme varılmasıyla birlikte Kıbrıslı Türklerin de AB’nin bir parçası olacağına, bu nedenle Kıbrıs Türk toplumunun AB üyeliğine hazırlanması için AB’nin daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğine dikkat çekti.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile gerçekleştirdiği görüşmede, Ada’da bulunacak kapsamlı çözümün bölgesel istikrara yapacağı katkının ele alındığı belirtildi. Bunun yanında, Kıbrıs Türk toplumu ile AB arasındaki ilişkilerin ileriye taşınmasının Ada’da çözüme yapacağı katkı, görüşmede öne çıkan mesaj oldu.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, AP’deki temasları kapsamında ilk olarak AP Başkanı Martin Schulz ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Schulz, Kıbrıs meselesinin çözümü için mümkün olan tüm desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti. Müzakerelerin başarılı sonuçlanmasının AB’nin çıkarına olduğunu vurgulayan Schulz, AP olarak sürece verdikleri desteği yineledi.

Akıncı ise açıklamasında, Kıbrıslı Türkler olarak mevcut durumun devamını tasvip etmediklerini ve gelecek nesiller için çözüm istediklerini belirtti. Kıbrıslı Türklerin yıllarca uluslararası hukukun dışında kaldıklarını hatırlatan Akıncı; AB’nin, uluslararası hukukun ve düzenin bir parçası olmak istediklerini, bu nedenle iki toplumun da çıkarlarını gözetecek siyasi eşitliğe dayalı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon için mücadele ettiklerini vurguladı. Akıncı, BM arabuluculuğundaki müzakere sürecinde kapsamlı çözüme yaklaşılmakta olduğunu kaydederek, AP’nin bu sürece geçmişte olduğu gibi destek vermeye devam edeceğine inandığını ifade etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, AP’deki temasları kapsamında, Avrupa Halk Partisi (EPP) Başkanı Başkanı Manfred Weber,  Avrupa Birleşik Solu-Kuzey Yeşil Solu Konfederal Grubu  (GUE-NGL) Başkanı Gabriele Zimmer, Avrupa için Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Başkanı Guy Verhofstadt ve Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı (S&D) Grubu Başkanı Gianni Pittella ile görüştü. Akıncı, AP Muhafazakârlar ve Reformcular Grubu (ECR) Başkanı Syed Kammal, AP Avrupa Hür İttifakı/Yeşiller (EFA/Greens) Grubu Eş Başkanı Rebecca Harms ve Ekonomik ve Sosyal Komite Başkanı Henri Malosse ile de bir araya geldi. AP siyasi grup başkanlarıyla yapılan görüşmede, Ada’da çözüme destek verilmesinin ve Kıbrıs Türklerinin AP’de gözlemci statüsünde yer almasının sağlanmasının talep edildiği bildirildi.

 

BAKAN BOZKIR`IN STRAZBURG VE BRÜKSEL ZİYARETİ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, 7-8 Temmuz 2015 tarihlerinde, Strazburg ve Brüksel’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Bakan Bozkır’ın ziyareti kapsamında ele alınan başlıca konular arasında AB katılım müzakereleri ve Türkiye-AB ilişkileri yer aldı. Bakan Bozkır ayrıca AP’de düzenlenen Srebrenitsa Soykırımı’nı anma törenine katılarak bir konuşma yaptı.

Bakan Bozkır, Strazburg’da Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, AP Türkiye Raportörü Kati Piri ve AFET Başkanı Elmar Brok ile görüştü. Avrupa Muhafazakârlar ve Reformcular İttifakı (AECR) grubu tarafından AP’de verilen iftara katılan Bakan Bozkır, AECR üyelerinin yansıra, Katar Dışişleri Bakanı Sheikh Khalid Bin Mohammad Al Attiyah ile bir araya geldi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, Strazburg’dan Brüksel’e geçerek, Avrupa Komisyonu’nun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides ile Suriye krizinin insani boyutunu derinlemesine masaya yatırdı. Avrupa Komisyonu’nun Adalet, Tüketiciler ve Cinsiyet Eşitliğinden Sorumlu Üyesi Vera Jourova ile de görüşen Bakan Bozkır, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini'nin Kabine Şefi ve AB Delegasyonu’nun eski Başkanı Stefano Manservisi'yi kabul etti.

 

KIBRIS`TA LİDERLER BİR ARAYA GELDİ

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve GKRY lideri Nikos Anastasiades, BM arabuluculuğundaki müzakere süreci kapsamında 10 Temmuz 2015 tarihinde bir araya geldi. BMGS Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin ev sahipliğinde gerçekleşen görüşmede, KKTC Müzakerecisi Özdil Nami ile GKRY Müzakerecisi Andreas Mavroyannis de hazır bulundu.

Hatırlanacağı üzere Akıncı ve Anastasiadis, Mayıs 2015’te yeniden başlayan son müzakere turu kapsamında 29 Haziran 2015 tarihinde yaptıkları görüşmede, özlü müzakereler aşamasına geçerek Kıbrıs sorununa ilişkin kritik konuları görüşmeye başlamışlardı. Söz konusu görüşmede, yönetim, mülkiyet ve toprak konuları ele alınmıştı. Liderlerin 10 Temmuz’da gerçekleştirilen görüşmede özlü müzakerelere devam ettikleri bildirildi.

BMGS Özel Danışmanı Eide, görüşmenin ardından liderler adına yaptığı açıklamada, liderlerin yönetim ve güç paylaşımı, mülkiyet, toprak kriterleri, AB ve ekonomi konularını ele aldıklarını, aynı zamanda güven artırıcı önlemlerin uygulanması konusunu da görüştüklerini belirtti. Eide liderler adına yaptığı açıklamada, liderlerin Ada’da varılacak kapsamlı çözümün iki toplumlu ve iki taraflı niteliğini korumakla birlikte AB’nin üzerine kurulu olduğu ve savunduğu ilke ve değerlerin, çözümün temelinde yer alması gerektiğinin önemini kavradıklarını belirtti.

Liderlerin, AB’nin Ada’da kapsamlı çözüme varılmasına ve AB müktesebatının Ada’nın tamamında uygulanmasına yönelik hazırlıklara destek verme konusundaki bağlılığından duydukları memnuniyeti dile getiren Eide, bu bağlamda Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in Ada’ya gerçekleştireceği ziyaretin AB’nin BM arabuluculuğunda sürdürülen müzakere sürecini desteklemeye hazır olduğunun önemli bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Eide, görüşmede liderlerin çözümün ekonomik boyutunu değerlendirdiklerini kaydederken, Akıncı ve Anastasiadis’in Ada’da çözüme varılması konusundaki bağlılıklarını teyit ettiklerini belirtti ve liderlerin 27 Temmuz 2015 tarihinde tekrar bir araya geleceklerini duyurdu.

 

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANI JUNCKER KIBRIS’I ZİYARET ETTİ

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, 16-17 Temmuz 2015 tarihlerinde Kıbrıs’a iki günlük bir resmi ziyaret gerçekleştirdi. BM arabuluculuğundaki Kıbrıs müzakereleri süreci, GKRY’nin ekonomisi ve enerji kaynakları Juncker’in ajandasındaki en önemli başlıkları oluşturdu.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı makamında ziyaret eden Juncker, Cumhurbaşkanı Akıncı ile Komisyon’un Kıbrıs Türk toplumunun Ada’da kapsamlı çözüm sonrası döneme hazırlanmasına nasıl yardımcı olabileceği konusunu görüştü. Akıncı ile görüşmenin ardından Juncker, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti temsilcileri ile bir araya geldi.

Juncker ile gerçekleştirdiği görüşmeyi basın mensuplarına değerlendiren KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, 2004 yılında KKTC’nin AB üyeliğine evet demelerine karşın Rum tarafının hayır demesi nedeniyle AB’nin dışında bırakıldığını belirterek, bunun düzeltilmesi gereken anormal bir durum olduğunu kaydetti ve normal koşulları elde etmenin tek yolunun, Kıbrıs meselesinin çözüme kavuşturulması olduğunu ifade etti.

Juncker ile görüşmesinde Ada’da çözüme ulaşılması konusundaki kararlılığını teyit ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, müzakerelere aynı kararlılıkla devam edilirse çözümün aylar içerisinde mümkün olduğunu vurguladı. Müzakerelerde ve taraflar arasında güven artırıcı önlemlerde ilerleme kaydedildiğini belirten Akıncı, sürecin BM tarafından yönlendirilmesine karşın AB’nin sürece yardım etmesinden memnuniyet duyacaklarını kaydetti ve teknik konularda destek vermek üzere bir AB yetkilisinin sürece dahil olacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Komisyon Başkanı Juncker ile Kıbrıslı Türklerin çözüm sonrası döneme hazırlanmaları konusunu ele aldıklarını belirterek, aylar içerisinde gerçekleşebilecek çözümün hemen sonrasında Kıbrıslı Türklerin AB içerisinde yer alacağını ve buna hazır olunması gerektiğini vurgularken, AB’den Kıbrıslı Türklerin hazırlanması için gerekli desteği ortaya koymasını beklediklerini kaydetti. Akıncı ayrıca Ada’da varılacak çözümün AB hukukunun bir parçası olması gerektiğinin önemine dikkat çekti.

Komisyon Başkanı Juncker, Ada’ya ziyareti kapsamında KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve GKRY lideri Nikos Anastasiadis ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Ada’da taraflar arasında Mayıs 2015’te yeniden başlayan müzakere sürecine Komisyon’un desteğinin tam olduğunu teyit etti.

Juncker, Ada’ya ziyareti sırasında 16 Temmuz 2015 tarihinde, Pieter Van Nuffel’i BM Kıbrıs İyi Niyet Misyonu Nezdindeki Kişisel Temsilcisi olarak yeniden atadığını da duyurdu. Juncker, konuya ilişkin yaptığı açıklamada Van Nuffel’in bizzat kendisine rapor vereceğini ve varılacak çözümün AB hukuku ile AB değerlerine uygunluğunu teyit edeceğini belirtti. Bu göreve ilk kez Temmuz 2012’de atanan Van Nuffel, BM ve taraflarla birlikte çalışarak, gerekli olduğu durumlarda sürece Avrupa Komisyonu’nun siyasi ve teknik danışmanlığını sunacak.

Ziyareti kapsamında Rum tarafında da görüşmeler gerçekleştiren Juncker, ziyaretinin ikinci gününde GKRY Temsilciler Meclisi’nde temaslarda bulundu ve GKRY Meclisi Genel Kurulunda hitap etti. Konuşmasında, Kıbrıs meselesinin çözümüne ilişkin açıklamalarda bulunan Juncker, müzakere sürecine destek vermek istediğini dile getirdi ve geçmişin ilerlemeye engel olmaması gerektiğini belirtti. Avrupa’da, yaşanan savaş ve trajedilere rağmen bugün barışın hüküm sürdüğüne dikkat çeken Juncker, bunun Ada için de mümkün olduğunu belirtti. Ada’da çözümün şimdi ve her iki tarafın birlikteliğiyle gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Juncker, tarafların bu süreçte yalnız olmadığının altını çizdi ve AB’nin süreci yakından takip edeceğini belirterek, önümüzdeki yıl birleşmiş bir Kıbrıs’ı ziyaret etmek istediğini ifade etti.

Konuşmasında Akıncı ve Anastasiadis’i gösterdikleri cesaret, kararlılık ve uzak görüşlülükten dolayı kutlayan Juncker, iki liderin her iki tarafın da kazanımında olan bir anlaşmaya varabileceklerine inandığını belirtti.

Juncker’in Ada’daki temasları sırasında ayrıca Hellim peynirinin AB korumasına alınması konusunda Ada’da çözüme varılıncaya kadar uygulanacak geçici bir anlaşmanın sağlandığı duyuruldu.  Juncker, iki lider ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Helloumi/Hellim” peynirinin AB’nin coğrafi koruma listesine alınması konusunda varılan geçici anlaşmayı açıklamaktan memnuniyet duyduğunu belirtti ve bu sembolik adımın tarafların birlikte çalışma iradesinin bir göstergesi niteliğinde olduğunu vurguladı.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KKTC’Yİ ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Temmuz 2015 tarihinde Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 41’inci yıldönümü sebebiyle KKTC’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Anma Töreni’nde bir konuşma yaptı. Konuşmasında adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözümden yana olan Türkiye’nin, garantör ülke sıfatıyla Kıbrıs konusundaki kararlılığını sürdüreceği ve iki devletli çözümden başka bir durumun kabul edilemeyeceği mesajları öne çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, düzenlenen ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Akıncı’yla, KKTC ile GKRY arasında süren görüşmelerde gelinen noktayı değerlendirdiklerini, müzakereleri yürüten heyetler ve liderlerin azim içerisinde olduğunu görmekten memnuniyet duyduğunu belirtti. Ada’da çözüme ulaşmak için mevcut fırsatın kaçırılmaması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, siyasi eşitlik sağlanması kaydıyla garantör ülkelerden biri olan Türkiye’nin gereken desteği verme konusunda kararlı olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı anma töreninde bir konuşma yaptı. Kıbrıs meselesinin, yarım asırdır uluslararası toplumun ve BM’nin gündemini işgal ettiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’nin maruz bırakıldığı baskılara, uğradığı haksızlıklara rağmen, çözüm konusundaki duruşunun takdir edildiğini vurguladı. Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılmasının Ada’daki tarafların yanı sıra, Doğu Akdeniz başta olmak üzere geniş bir coğrafyaya olumlu yansımalarının olacağını belirten Erdoğan, çözümle birlikte Ada ekonomisinin güçleneceğine ve pek çok büyük projenin hayata geçirilebilmesinin mümkün olacağına dikkat çekti. Kıbrıs’ın su sorununu çözüme kavuşturacak KKTC Su Temini adlı projede sona yaklaşıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’den getirilen suyun Ada’nın sadece kuzeyine değil, tamamına hayat verebilmesini istediklerini sözlerine ekledi. 

 

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NUN PORTEKİZ ZİYARETİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Portekiz’de 27 Temmuz 2015 tarihinde Dışişleri Bakanı Rui Machete ile bir araya geldi. Yapılan ortak basın toplantısında Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği destek için Portekiz’e teşekkürlerini iletti. Türkiye’nin Portekizce Konuşan Ülkeler Topluluğu’na gözlemci üye olmasının ilişkilere canlılık getireceğini belirten Çavuşoğlu, pek çok uluslararası konuda olduğu gibi terör ve savunma konularında da Portekiz ile işbirliğine devam edeceklerini ifade etti. Bakan Çavuşoğlu ayrıca, Türkiye-Portekiz İkinci Hükümetlerararası Zirvesi’nin Ankara’da düzenleneceğini açıkladı. Portekiz Dışişleri Bakanı Machete ise Latin Amerika ve Afrika’da Portekiz’in önemini vurgularken Güneydoğu Asya, Orta Asya ve Ortadoğu pazarlarına erişimde Türkiye’nin önemli rolüne dikkat çekti. Basın toplantısının ardından 1983’te Ermeni Devrimci Terör Örgütü’nün Lizbon Büyükelçiliği binasına yaptığı saldırıda hayatını kaybeden Büyükelçilik Maslahatgüzarı Yurtsev Mıhçıoğlu’nun eşi Cahide Mıhçıoğlu ve Portekizli polis memuru Manuel Pacheco anısına yapılan anıtın açılışı gerçekleştirildi. 

 

 

BAKAN BOZKIR’IN LÜKSEMBURG ZİYARETİ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, 23-24 Temmuz 2015 tarihlerinde Lüksemburg Dönem Başkanlığı vesilesiyle düzenlenen AB Bakanları gayri resmi toplantısına katıldı.

AB üye ve aday ülkelerinin Avrupa işlerinden sorumlu Bakanlarının katıldığı toplantıda Lüksemburg Dönem Başkanlığı, 2015 yılının ikinci yarısında AB’nin gündemindeki önemli konulara ilişkin öncelikleri hakkında üye ve aday ülkeleri bilgilendirdi. Toplantıda katılımcı Bakanlar arasında bu konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Bakan Bozkır, toplantıda katılımcılara Suriye krizinin gün geçtikçe büyüyen insani boyutunu ve bölgede tehdit teşkil eden terör örgütlerinin yanı sıra, 20 Temmuz 2015 tarihinde Suruç’ta meydana gelen bombalı saldırı hakkında Türkiye’nin görüş ve beklentilerini muhatapları ile paylaştı. Toplantının öncelikli konulardan biri de Türkiye’de artan terör tehdidi oldu. Bakan Bozkır ayrıca, temasları kapsamında Karadağ’ın AB Bakanı ve Başmüzakerecisi Aleksandar Andrija Pejovic ile bir araya gelerek, Türkiye ve Karadağ’ın AB katılım müzakereleri konusunda görüş alışverişinde bulundu. 

 

MOGHERİNİ KIBRIS’TA TEMASLARDA BULUNDU

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, 24 Temmuz 2015 tarihinde Kıbrıs’ı ziyaret ederek Türk tarafında ve Rum tarafında temaslarda bulundu. Yüksek Temsilci Mogherini, Ada’daki temasları kapsamında KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edildi. Akıncı-Mogherini görüşmesinde herhangi bir basın açıklaması yapılmadı. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Mogherini ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, müzakerelerde gelinen noktayı değerlendirme ve Türk tarafının görüşlerini Yüksek Temsilci’ye aktarma imkânı bulduğunu kaydetti. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Mogherini’nin AB’nin Ada’da çözüme yönelik müzakerelere verdiği desteğin artarak süreceği mesajını verdiğini belirtti.

Mogherini, Rum tarafındaki temasları kapsamında ise GKRY lideri Nikos Anastasiadis ve GKRY Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile bir araya geldi. Rum basınına göre Mogherini, görüşmede AB’nin Kıbrıs sorununun çözümlenmesi konusundaki görüşme sürecine desteğinin gözden geçirildiğini belirtti.

 

KIBRIS’TA LİDERLER MÜLKİYET KONUSUNU ELE ALDI

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve GKRY lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs’ta 15 Mayıs 2015 tarihinde yeniden başlayan BM arabuluculuğundaki müzakere süreci kapsamında 27 Temmuz 2015 tarihinde yedinci kez bir araya geldi.

Liderlerin müzakerelerin yaz tatiline girmesinden önceki son görüşmelerinde toprak ve mülkiyet konularını ele aldıkları bildirildi. BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, iki liderin birleşik Kıbrıs ortak vizyonu doğrultusunda müzakerelerde ilerleme kaydetmeye devam ettiklerini ifade etti. 

Kişilerin mülkiyet hakkına saygı duyulması konusunda hemfikir olduklarını belirten Eide, mülk sahipleri ile mülklerin mevcut kullanıcıları için anlaşma sağlanan belirli kriterler doğrultusunda takas, iade ve tazminat gibi seçeneklerin söz konusu olması yönünde liderlerin anlaştıklarını belirtti. Mülklere ilişkin konuların ele alınması için eşit sayıda Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum üyeden oluşan bağımsız bir Mülkiyet Komisyonu oluşturulması da görüşmede liderler tarafından karara bağlandı.

Liderlerin müzakere sürecinde sağlanan ivmeyi sürdürmedeki kararlılıklarını teyit ettiklerini belirten Eide, bir sonraki liderler görüşmesinin 1 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirileceğini duyurdu. Eide ayrıca liderlerin, BM Güvenlik Konseyi üyelerinin Kıbrıs meselesinin çözümüne verdikleri destekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Müzakerecilerin bu süre zarfında bir araya gelmeye devam edeceklerini belirten Eide, ileriki günlerde AB Konuları, Mülkiyet ve Ekonomi Çalışma Grupları ile ortak oturumlara katılacaklarını duyurdu. 

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT