TANITIM

İKV KÜTÜPHANESİ: AVRUPA BİRLİĞİ DOKÜMANTASYON MERKEZİ

Katalog Tarama


Hakkımızda

İKV, AB ve Türkiye-AB ilişkilerindeki gelişmeler hakkında Türk iş dünyası ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 1965 yılında İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası’nın ortak girişimiyle kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana düzenlediği seminerler, konferanslar, paneller; yayımladığı araştırmalar; yurtiçinde ve yurtdışında gerçekleştirdiği tanıtım faaliyetleri; yerli ve yabancı kuruluşlarla sürdürdüğü yakın işbirliği ile İKV, ülkemizde olduğu kadar AB nezdinde de AB ve Türkiye-AB ilişkileri konularında saygın ve etkili bir ihtisas kuruluşu haline gelmiştir.

1965 yılında Vakıfla aynı zamanda kurulan “İKV Kütüphanesi”, geniş arşivi ile AB ve Türkiye-AB ilişkileri konularında Türkiye’nin en eski ve en zengin bilgi merkezidir. İKV Kütüphanesi aynı zamanda Türkiyede Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen ve 7 ilde hizmet veren 14 Avrupa Dokümantasyon Merkezinden biridir.

Bu çerçevede, İKV Kütüphanesi çoğunlukla üniversitelerden gelen ziyaretçilere talep ettikleri bilgileri temin eder; akademik ve profesyonel araştırmacıları destekler ; Türkiyede faaliyet gösteren AB Bilgi Merkezleri, AB Bilgi Noktaları ve diğer Avrupa Dokümantasyon Merkezleri ile bilgi paylaşımı ve işbirliği içinde çalışır. İKV Kütüphanesi ayrıca, AB konusunda araştrıma yapmak isteyen kişilerin bilgi ihtiyacını karşılamak amacıyla AB yayınlarını kullanıcılarına ücretsiz sunar.

İKV Kütüphanesi, iş dünyası temsilcilerini, kamu kurum ve kuruluşları çalışanlarını, öğrencileri, akademik çevreleri ve kamuoyunu bilgilendirmek için oluşturduğu birikimini, yaklaşık 20.000 kayıtlı kitap dışında düzenli olarak gelmekte olan 220 yerli ve “Agence Europe”, “Journal of Common Market Studies”, “Common Market Law Review” gibi 112 yabancı süreli yayın ile zenginleştirmektedir.

Türkiye’de yedi ilde hizmet veren 14 Avrupa Dokümantasyon Merkezinden biri olan İKV Kütüphanesi, “Avrupa Birliği Resmi Yayınlar Ofisi”nin yayımladığı her eserden bir kopyayı bünyesinde barındırmaktadır. Avrupa Birliği Resmi Yayınlar Ofisi tarafından düzenli olarak gönderilen yayınlar şunlardır:

• AB Resmi Gazeteleri,
• AB Antlaşmaları,
• AB Adalet Divanı Kararları,
• AB Aylık ve Yıllık Faaliyet Raporları,
• Avrupa Komisyonu Raporları,
• Parlamento Oturum Tutanakları,
• AB Komisyonu Genel Müdürlüklerinin ve AB Ajanslarının yayımladığı raporlar,
• AB tarafından yayımlanan tüm kitapçık, broşür ve süreli yayınlar,
• Eurostat’ın çeşitli konularda yayımladığı istatistik verileri.

İKV Kütüphanesi’nde, AB resmi yayınları dışında, AB ve Türkiye-AB ilişkileri konularında çok çeşitli eser bulunmaktadır. İKV’nin kuruluşundan beri yayımlamış olduğu tüm araştırmalar, çeşitli uluslararası kuruluşların yayınları ile DİE, DPT, DTM, TOBB, TİM, TBB, İMKB, TİSK, DİSK, TÜSİAD ve benzeri çok sayıda ulusal kuruluşun ve odanın yayınları, bunların yanında, üniversitelerin ekonomik, siyasi ve sosyal içerikli AB ve Türkiye–AB ilişkileri konularındaki akademik çalışmaları da bu koleksiyonun içerisinde yer almaktadır.

Araştırmacılar, ilgilendikleri konularla ilgili kaynakların basılı bir listesini kütüphaneden temin edebilmektedirler. Aynı zamanda kütüphanedeki yayınlar, fotokopi çektirmek amacıyla ve aynı gün geri getirmek şartıyla ödünç de verilebilmektedir. Kütüphane Katalogu, bilgisayar ortamında tutulmakta, kitapların, süreli yayınların ve makalelerin biyografik künyelerine ulaşım bu yolla sağlanmaktadır.

Çalışma Gün ve Saatleri

İKV Kütüphanesi, Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri, 09:00-12:30 ile 13:30-18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

İKV Kütüphane Katalogunu, İKV web sitesinden tarayabilir ve kutuphane@ikv.org.tr adresine e-mail göndererek, bilgi alabilirsiniz.

İletişim

e-mail: kutuphane@ikv.org.tr

Telefon: 0212 270 93 00

Adres

Esentepe Mah. Harman Sk. TOBB Plaza No:10 K:7, Levent-İSTANBUL

 

İKV KÜTÜPHANESİ

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT