İKV BAŞKANI ZEYTİNOĞLU, TÜRKİYE-AB YÜKSEK DÜZEYLİ İŞ DİYALOĞU TOPLANTISI’NA KATILDI

Türkiye-AB Yüksek Düzeyli İş Diyaloğu Toplantısı, TOBB Başkanı ve Avrupa Ticaret ve Sanayi Odası (EUROCHAMBRES) Başkan Vekili M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve EUROCHAMBRES Başkanı Luc Frieden’ın ev sahipliğinde, 26 Ekim 2022 tarihinde, İstanbul’da gerçekleştirildi. Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş, Avrupa Komisyonunun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olivér Várhelyi, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ile Türkiye’den ve AB’den iş dünyası temsilcileri katıldığı toplantıya, İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da iştirak etti.

Türkiye ile AB arasındaki ticari ilişkilerin gün geçtikçe güçlendiğine vurgu yapılan toplantıda; pozitif gündem, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve Türkiye’nin üyeliğine giden süreçte ifade ettiği önem ele alındı.

Toplantının öne çıkan konularından birisi de Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı’na (Instrument for Pre-accession Assistance- IPA) alternatif olarak geliştirilen bir finansman modeli olan Avrupa Sürdürülebilir Kalkınma Fonu Artı (European Fund for Sustainable Development Plus – EFSD+) kapsamında kurulan Türkiye Yatırım Platformu’nun (TYP) lansmanıydı. Toplantıda, TYP'nin, 2021-2027 yıllarını kapsayan ve 40 milyar avrodan oluşan fondan Türkiye'nin de yararlanması için tesis edildiği, Türk özel sektörü ve kamu yatırımcılarına uzun dönemli ve avantajlı kredi imkânı sağlayacağı belirtildi. Ayrıca toplantıda, TYP'nin işleyişi ve buna ilişkin süreçte finans kuruluşlarının rolüne değinilirken, iş dünyası için potansiyel yatırım ve iş birliği yapılabilecek alanlar görüşüldü.

 

2022

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT