İKV, ÇEKYA’DA TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNİ ELE ALDI

İktisadi Kalkınma Vakfı, Prag Uluslararası İlişkiler Enstitüsü iş birliğiyle, Çekya’nın AB Dönem Başkanlığı vesilesiyle, 24 Ekim 2022 tarihinde, Prag’da “Türkiye-AB İlişkileri” konulu bir toplantı düzenledi. Toplantının açış konuşmaları Prag Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Direktörü Jakub Eberle, İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış ile Çekya Dışişleri Bakan Yardımcısı Martin Košatka tarafından gerçekleştirildi.

Açış konuşmalarında, Türkiye’nin AB açısından stratejik önemine vurgu yapılırken, güvenlik, enerji, göç ve iklim değişikliği gibi kritik konulardaki iş birliği ihtiyacına değinildi. Özelikle, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında değişen jeopolitik ortamda, Avrupa güvenliği açısından Türkiye-AB yakınlaşmasının öneminin altı çizildi. Nihai hedefin Türkiye’nin AB üyeliği olmaya devam ettiğini vurgulayan İKV Başkanı Zeytinoğlu, bu hedefe yönelik sürece hız verilmesi ve pozitif gündemin canlandırılması çağrısında bulundu.

Panelin birinci bölümünün moderatörlüğünü Prag Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Kıdemli Araştırmacısı Pelin Ayan Musil üstlenirken, konuşmacılar AB’nin Çekya Delegasyonu Siyasi Bölüm Başkanı Eva Horelová ve TEPAV AB Çalışmaları Merkezi Direktörü Nilgün Arısan Eralp oldu. Panelin ikinci bölümüne Avrupa Politika Merkezi’nden Kıdemli Araştırmacı Amanda Paul, Prag Orta Doğu İlişkileri Merkezi Direktörü Tomáš Kaválek ve İKV Genel Sekreteri Doç.  Dr. Çiğdem Nas konuşmacı olarak katılırken, moderatörlüğü Prag Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Araştırmacısı Jan Daniel yaptı.

İKV, AB Dönem Başkanlığı'nı devralan her AB üye ülke başkentinde gerçekleştirdiği “AB Dönem Başkanlıkları ve Türkiye’nin AB Üyelik Süreci Projesi” ile Türkiye-AB üyelik müzakereleri sürecine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Türkiye'nin AB üyelik sürecinde iletişim stratejisinin önemini defalarca vurgulayan İKV, AB'ye yönelik Brüksel merkezli faaliyetlerini genişleterek ve diğer AB ülkelerinde de ses getirecek toplantılar düzenleyerek ülkemizin katılım müzakereleri sürecinin daha iyi anlaşılması, bu konuda AB vatandaşlarındaki farkındalığın artırılması için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede, 2010 yılında hayata geçirilen AB Dönem Başkanlıkları projesi ile dönem başkanlığını üstlenen AB ülkesinde toplantılar düzenlenmektedir.

 

2022

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT