İKV İSTANBUL ABBM, BRÜKSEL MERKEZLİ EU4YOUTH ETKİNLİĞİNİ GENÇLER İLE BİRLİKTE İZLEDİ

İKV İstanbul AB Bilgi Merkezi, 11 Ekim 2022 tarihinde Avrupa Gençlik Yılı kapsamında düzenlenen Brüksel merkezli “EU4Youth” (Gençler için AB) etkinliğine İKV İstanbul AB Bilgi Merkezinden bağlanıp canlı yayını gençlerle birlikte seyretti. Brüksel’deki gerçekleştirilen ve yaklaşık 180 katılımcının yer aldığı etkinlikte küresel sorunların gençler üzerindeki etkileri, gelecekte yol açacağı sonuçlar ve gençlerin tüm bu konulardaki dayanıklılığı konusunda uzman görüşlerini dinlendi.

EU4Youth Günleri kapsamında düzenlenen etkinlikte, gençlerin kendi dayanıklılıklarını geliştirmelerine ve bunu güçlendirmelerine odaklanıldı. AB, Doğu Ortaklığı bölgesi, Batı Balkanlar ve Güney Komşuluk bölgelerinden gençlik çalışanları ve uygulayıcılar, politika yapıcılar ve araştırmacılar kendilerini etkileyen zorlukların ele alınmasında gençlerle nasıl ortaklıklar kurulacağına dair deneyimlerini paylaştı.

Brüksel’deki ana etkinlikte; Genç Avrupa Elçileri/İyi Niyet Elçileri, EU4Youth Mezunları, Avrupa Gönüllü Birliği gönüllüleri, Erasmus+ gençlik programı yararlanıcıları, sivil toplum kuruluşlarına mensup proje ortakları ve üniversite öğrencileri yer aldı. Zoom programı üzerinden Türkiye’de 19 AB Bilgi Merkezi’nde de eş zamanlı olarak takip edilen etkinliğin akabinde katılımcılar da ele alınan konularla ilgili kapsamlı bir tartışmalar yürüttü.

Brüksel’deki etkinliğin çevrimiçi takibinin akabinde İKV İstanbul ABBM ekibi moderatörlüğünde yürütülen tartışmada; gençlerin karşılaştığı sorunlar, direnç ve dayanıklılığın ne anlam ifade ettiği, STK’ların bu konuda nasıl bir rol oynadıkları, Türk toplumunun kriz dönemlerinde direncinin nasıl olduğu, dezenformasyonun ve yalan haberin bu direnci nasıl etkilediği gibi interaktif tartışma yürütüldü. Katılımcılar, Türk toplumunun Batı toplumlarına nazaran direncinin daha yüksek olduğunu belirtirken, Batı’nın sadece göç ya da kadın çalışmalarına ağırlık vererek gençlerin direncinin artırılamayacağını vurguladıkları görüldü. Öğrenciler, krizlerin ortaya çıkmadan engellemesi gerektiğini, bu şekilde gençler üzerindeki etkilerinin de bertaraf edilebileceğini belirtirken, farklı kesimlerin birbirlerine yönelik toleranslarının az olduğu bir dönemden geçildiğini söylediler.

Gerçekleştirilen uydu etkinliğin kapanış konuşmasını İKV Genel Sekreter Yardımcısı M. Gökhan Kilit gerçekleştirdi. İKV’nin gençler ile ilgili çalışmalar yürüttüğünü ve gençlik çalışmalarına özel önem verdiklerini belirten Kilit, bu konudaki entelektüel çabalarını sürdüreceklerini belirtti. Kilit, etkinlikte yer almalarından dolayı tüm katılımcılara teşekkür ederek konuşmalarını sonlandırdı.

 

 

2022

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT