İKV GENEL SEKRETERİ NAS, GÜMRÜK BİRLİĞİ’NİN GÜNCELLENMESİ ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISINA KATILDI

İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, 2 Eylül 2022 tarihinde, “Gümrük Birliği ve Güncellenmesi Çalışma Grubu”nun sekizinci toplantısına katıldı. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve AB Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği toplantıda Türkiye-AB Gümrük Birliği'ndeki son durum ve güncellenme sürecindeki gelişmeler ele alındı. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve AB Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından konuyla ilgili bilgi verilirken Avrupa Yeşil Mutabakatı, Kamu Alımları ve ABD-AB Ticaret ve Teknoloji Konseyi gibi başlıklarda sunumlar yapıldı.

Sivil toplum örgütleri, iş dünyası temsilci kuruluşları ve sektörel derneklerden de temsilcilerin katıldığı çalışma grubu toplantısına, İKV’yi temsilen Genel Sekreter Doç. Dr. Çiğdem Nas ve Brüksel Temsilcisi Haluk Nuray katıldı. Doç. Dr. Nas, Gümrük Birliği'nde yaşanan sorunları ve güncellenme ihtiyacını dile getirirken, dünya ticaretindeki tıkanıklıkların, küresel sistemde yaşanan dalgalanmaların ve AB’nin dijitalleşme ve Avrupa Yeşil Mutabakatı gibi hedeflerinin Türkiye-AB ilişkisinin yeniden canlandırılmasını daha da kritik hâle getirdiğini belirtti. Doç. Dr. Nas, üyelik hedefi saklı kalmak şartıyla Gümrük Birliği'nin güncellenme sürecinin başlatılmasının Türkiye-AB ilişkileri, AB’nin ticari aktörlüğü ve küresel ticaret sistemi açısından olumlu etkileri olacağını kaydetti.

İKV Brüksel temsilcisi Nuray ise AB’nin uygulamaya geçirmek için hazırlandığı “Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması”na yönelik uyum çalışmalarının hızlandırılması gerektiğine işaret etti ve gerekli hazırlığın yapılmaması durumunda önemli bir maliyet ile karşı karşıya kalınacağını yineledi.

2022

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT