İKV’NİN 60’INCI GENEL KURULU YAPILDI

İKV'nin 60’ıncı Genel Kurulu, 16 Ağustos 2022 tarihinde, Vakfın Kurucu ve Mütevelli Kurum başkanları, Destekçi Kurum temsilcileri ve delegelerin katılımıyla İstanbul’da gerçekleşti. Genel Kurul’un Divan Başkanlığı’nı İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Divan Başkan Yardımcılığı’nı KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul ve Divan Yazmanlık görevini İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas üstlendi. Genel Kurulun açış konuşmaları, TOBB Başkan Yardımcısı Ali Kopuz, İTO Başkanı Şekip Avdagiç, İSO Başkan Yardımcısı Sadık Ayhan Saruhan ve İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu tarafından yapıldı.

Başkan Zeytinoğlu konuşmasında, Türkiye-AB ilişkilerinde son dönemde önemli değişimler yaşandığını söyledi. Zeytinoğlu bu değişikliklerin özellikle salgın ve yakın zamanda yaşanan Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesiyle ilgili olduğunu dile getirdi. Konuşmasında küresel krizlerin Türkiye-AB ilişkilerine yansımasını değerlendiren Zeytinoğlu, son birkaç yılda duraksama yaşayan AB genişlemesinin yeniden hızlandığını söyledi. Türkiye’nin ise bu durumdan bir fırsat yaratarak sürekli ve sürdürülebilir büyümeyi güvence altına alması gerektiğini vurguladı. Değişen AB mimarisinde hiç kuşkusuz Türkiye’nin de yeri olacağının altını çizerek konuşmasına son verdi.

TOBB Başkan Vekili Kopuz, Türkiye’nin AB ile ilişkilerini daima olumlu yöne taşıma gayreti içerisinde olduğunu söyleyerek sözlerine başladı. Kopuz, ilişkilerin daha iyiye gitmesi ve mevcut sorunların çözüme kavuşturulması için gümrük birliği revizyonunun elzem olduğunun altını çizdi. Bu doğrultuda, Türkiye-AB ilişkilerinin daha canlı ve karşılıklı kazanımların olacağı bir yola girmesinin kolaylaşacağını dile getirdi.

İTO Başkanı Avdagiç, bir sene içerisinde AB’de oldukça önemli üç strateji olan İkiz Dönüşüm, Küresel Geçit ve REPowerEU Planı’nın kabul edildiğini belirterek, Türkiye’nin jeopolitik olarak bu üç stratejinin odak noktasında yer aldığını vurguladı. Avdagiç, Türkiye’nin Avrupa bütünleşmesinin ilk yıllarından beri kurucu bir ülke gibi olduğunu dile getirdi. Hem AB hem de Avrupa’nın istikrarı için Türkiye önemli bir ülkedir diyerek sözlerine son verdi.

İSO Başkan Yardımcısı Saruhan, AB’nin Türkiye’nin en büyük ihracat ortağı olduğunu ancak Türkiye’nin AB ithalatındaki payının sadece %3,7 olduğunu belirtti. AB pazarından hak edilen payın alınabilmesi için AB ile sürdürülebilir, takvimi ve kesin sonuçları olan samimi bir ilişkinin yeniden tarif edilmesinin ve belirsizliklerin ortadan kaldırılmasının büyük önem taşıdığına değinerek konuşmasını tamamladı.

Açış konuşmalarının ardından İKV’nin 2021 yılı çalışma ve mali raporları ile denetim kurulu raporları ibra edilirken, 2022 yılı çalışma programı ve bütçe talimatı oy birliği ile kabul edildi. Son olarak, İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu İKV Yönetim Kurulu adına teşekkürlerini ileterek toplantıyı sonlandırdı.

 

2022

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT