İKV GENEL SEKRETERİ NAS, HABER GLOBAL VE MEDYASCOPE’A DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, Haber Global’den Metin Aktaşoğlu’na, Brexit sonrasında Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki ilişkilerdeki son gelişmeleri yorumladı. Doç. Dr. Nas, ilişkilerin güvenlik, ticaret ve iklim gibi stratejik alanlarda hız kazandığını belirterek, Aktaşoğlu’nun sorularını cevapladı. Doç. Dr. Nas şunları söyledi:

“Brexit sonrasında Türkiye ile Birleşik Krallık arasında bir Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı. Daha önce BK gümrük birliği içindeydi ve AB’de Almanya’nın ardından Türkiye’nin ikinci ticari ortağı konumundaydı. Bu yakın ticari ve ekonomik ilişkiyi devam ettirebilmek açısından STA imzalanması önemliydi. Bu STA ticari ilişkilerin korunmasına hizmet ederken, daha kapsamlı bir STA’nın da müzakere edilmesi gündemde. Böyle kapsamlı ve derin bir STA hizmetler ve tarım gibi sektörlerde yeni açılımları getirebilir. Ayrıca BK doğrudan yabancı yatırımlar açısından da önemli bir ülke. Ticari ilişkilerin derinleşmesi Türkiye ekonomisi açısından çok önemli olan yabancı yatırımların çekilmesi açısından da önemli. BK AB’den çıktığı için özellikle taze meyve ve sebze gibi ürünlerde AB tarım politikası ve iç pazarının artık bir parçası değil. Bu açıdan tarım ürünleri konusunda iş birliği de ileriye taşınabilir. İkili ticarete baktığımızda 2019’da 10 milyar 870 milyon dolar olan Türkiye’nin BK’ya ihracatının 2021 sonunda 13 milyar 704 milyon dolar olduğunu görüyoruz. Ticaretin yanında iki ülkenin de AB üyesi olmayan NATO üyesi olması ve askeri güçlerinin önemi savunma sanayinde de iş birliğinin daha gelişmesine yol açabilir. BK’nın silah ihracatına yönelik kısıtlamaları kaldırması ve SİHA alımı ile ilgilenmesi ayrıca savaş uçağı yapımı konusundaki iş birliği bu alandaki ortaklığın da ilerlemesine yol açabilir”.

Söz konusu habere buradan ulaşabilirsiniz.

Doç. Dr. Nas Medyascope’dan Burak Siperli’ye yaptığı açıklamada ise, Ukrayna’nın AB üyelik başvurusunu ve adaylık statüsü almasını yorumladı. Doç. Dr. Nas, adaylık statüsünün verilmesinin genellikle büyük bir coşkuyla karşılandığını belirterek, somut kriterlerin ne kadar karşılandığını incelemenin oldukça uzun zaman alabileceğini söyledi. Türkiye’nin de aynı süreçten geçtiğini hatırlatan Nas, bu kararın Ukrayna için daha çok moral niteliği taşıdığını vurguladı.

Söz konusu habere buradan ulaşabilirsiniz.

2022

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT