İKV BAŞKAN YARDIMCISI KABAALİOĞLU, ADANA’DA DÜZENLENEN “TÜRKİYE-AB VİZE SERBESTİSİ DİYALOĞU” BAŞLIKLI KONFERANSTA KONUŞTU

İKV Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu ve Genel Sekreter Doç. Dr. Çiğdem Nas, 21 Nisan 2022 tarihinde, Çukurova Üniversitesi “Turkey in or out=EU?” başlıklı Jean Monnet modülünce Adana Ticaret Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen “Türkiye-AB İlişkilerinde Vize Serbestisi Diyaloğu” başlıklı konferansa katılarak birer konuşma gerçekleştirdi.

Konferansın açış konuşmaları Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uluslararası Hukuk Anabilim dalı Öğretim Üyesi ve Jeran Monnet modülü koordinatörü Doç. Dr. A. Aslı Bilgin, Adana Ticaret Odası Başkanı ve İKV Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Atila Menevşe ve İKV Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu tarafından gerçekleştirildi. Başkan Meneşve konuşmasında, Türkiye-AB ilişkilerindeki güncel gelişmeler ve vize serbestisi konusunun özellikle iş dünyası açısından öneminden söz etti. İKV Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Kabaalioğlu ise Türkiye-AB ilişkilerinde vize ve vize serbestisi konularının tarihi geçmişi ve hukuki yönlerini ve bu konuda kendisinin de bizzat yürüttüğü çalışmaları detaylı bir şekilde anlatarak vizenin yol açtığı sorunlara değindi. Panel bölümünde ise Araştırma görevlisi Deniz Alkış Cemiloğlu’nun moderatörlüğünde İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sanem Baykal ve T.C. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı AB Uzmanı Caner Yıldız birer konuşma gerçekleştirdi. Doç. Dr. Nas konuşmasında, Türkiye-AB ilişkilerinde vize serbestisi diyaloğunun mülteci iş birliği ile paralel ilerlediğini aktardı ve Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması’nın 2013 yılında imzalanması ile başlayan diyaloğun gelişimini ve bugünkü durumunu ele aldı.

 

2022

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT