İKV BAŞKANI ZEYTİNOĞLU’DAN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI: “KADINLAR OLMADAN OLMAZ”

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar Günü vesilesiyle basın duyurusu yayımladı. Başkan Zeytinoğlu, daha güzel yarınlar için öncelikle toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması gerektiğini vurgulayarak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Başkan Zeytinoğlu, sürdürülebilir bir gelecek için toplumsal cinsiyet eşitliğinin benimsenmesi ve geliştirilmesi açısından Kadınlar Günü’nün öneme değindi. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin, başta kadın hakları olmak üzere, insan haklarını ve hatta iklim değişikliğiyle mücadelede gerçekleştirilen faaliyetleri dahi ilgilendiren bir konu olduğuna değinen Başkan Zeytinoğlu, kadınların sürdürülebilir girişimlere katılım göstermesi ve liderlik etmesinin tüm toplumlarda değişim için gerekli bir ihtiyaç olduğunu söyledi. Sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması ve cinsiyet eşitliğinin daha sağlam zeminlere oturması için kadınların ve kız çocuklarının karar alma süreçlerinde aktif olarak faaliyet göstermeleri gerektiğini belirten Zeytinoğlu, toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanmadan, sürdürülebilir ve her anlamda eşitlikçi bir geleceğin oluşturulmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

 

Başkan Zeytinoğlu sözlerini şöyle devam etti:

“Türkiye, Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara toplumda eşit yer verilmesi konusundaki kararlı tutumu ile dünyada kadınlara seçme ve seçilme hakkını en erken veren ülkeler arasında yer almaktadır. Ancak hala, kadınların toplumdaki yeri, aile içi şiddetin önlenmesi ve kadınlara yönelik her türlü şiddet, taciz ve ayrımcılığın önlenmesi açısından önemli sorunlar bulunmaktadır. Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’nda ülkemiz 2021 yılında 156 ülke içerisinde 113’üncü sırada yer almıştır. Bu istatistiğe göre, Türkiye’nin cinsiyet eşitliğinde daha ilerleyici adımlar atması gerekmektedir. Özellikle kadına yönelik şiddet olayları kabul edilemez bir durumdadır. Okulların müfredatlarına cinsiyet eşitliği temasıyla ilgili dersler eklenmesi ve bu konudaki duyarlığın artırılması gerekmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin tüm topluma anlatılması ve öğretilmesi, Türkiye’nin endekslerde daha ileri seviyeye çıkmasına destek olacaktır. Kadınların ekonomik hayata katılımı için fırsatlar yaratılması, istihdamdaki kadın oranının AB standartlarına getirilmesi, siyasal hayata katılım konusunda kadınların desteklenmesi eğitim imkanlarının geliştirilerek kadınların 21. Yüzyıl becerileri ile donatılması ve sağlık konusunda olası tehditler hakkında kız çocuklarının bilinçlendirilmesi ve üzerinde durulması gereken başlıca alanlardır.”

 

“Her Alanda Eşitlik, Hemen”

İKV olarak eşit temsil ilkesine önem verildiğinin altını çizen Başkan Zeytinoğlu, İKV’nin bir eşit fırsatlar kurumu olduğunu ve kadın çalışan oranının %60 olduğunu belirtti. İKV’nin faaliyetlerinde de kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliğini temel aldığını ve sıklıkla kadın temalı panel ve çevrim içi toplantıların düzenlendiğine değindi. Başkan Zeytinoğlu ayrıca, Türkiye’nin toplumsal cinsiyet eşitliğini özümsemiş bir ülke olmasının, AB üyelik sürecine pozitif yansımalarının olacağını da ekledi.   

2022

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT