İKV BAŞKANI ZEYTİNOĞLU: “TOBB’UN LOBİ ÇALIŞMALARINI TAKDİRLE KARŞILIYORUZ”

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İKV’nin önde gelen mütevelli kuruluşu olan TOBB’un GMF adlı düşünce kuruluşuna desteği ile ilgili basında çıkan bazı haberlere ilişkin açıklamada bulundu. Başkan Zeytinoğlu, söz konusu haberlerin iyi niyetli olmaktan uzak olduğunu belirtti ve yurtdışında Türkiye’nin tanıtılması ve tezlerimizin savunulması amacını güden bir iş birliğinin çarpıtılarak bir dezenformasyon kampanyasına alet edildiğini belirtti. Başkan Zeytinoğlu şunları söyledi:

“İKV olarak Türkiye’nin AB ile ilişkilerine katkıda bulunmak ve Avrupa başta olmak üzere yurtdışında Türkiye’nin daha iyi tanıtılmasını ve çıkarlarının savunulmasını amaçlayan bir kuruluşuz. Önde gelen mütevelli kuruluşumuz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz basında yer alan haksız bazı haberler ile eleştiriye uğradı. Söz konusu haberler TOBB’un GMF adlı düşünce kuruluşuna yaptığı yardımları hedef alıyor. TOBB’un GMF’e verdiği destek tamamen Türkiye’nin yurtdışında daha iyi tanıtılması ve çıkarlarının savunulmasını amaçlıyor. Bu destek takdir edileceğine bir dezenformasyon kampanyası kapsamında haksız şekilde eleştiriliyor. TOBB uzun yıllardır Brüksel ve Vaşington’da Türkiye’nin lobi gücünün artırılmasına yönelik faaliyetlerde bulunuyor. Üstelik bu çalışmalar devletimizin bilgisi dahilinde, Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı gibi kamu kuruluşlarımızın talebi ve onayı ile yürütülüyor. Bu kapsamda GMF’in yanında CSIS, Atlantic Council gibi etkili düşünce kuruluşları ile Türkiye’nin lobi gücünün artırılması ve Türk ekonomisinin dinamizminin daha görünür hale gelmesi için iş birlikleri gerçekleştirdi. Bu çalışmalar Türkiye’nin dış tanıtımı açısından takdire şayan faaliyetler olmuştur ve basında da bu şekilde haksız yere eleştirileceğine, bilakis takdirle izlenmesi gerekir.”

Başkan Zeytinoğlu, TOBB’un GMF ile iş birliğinin 2016 yılı sonunda Ticaret Bakanlığı’nın bilgisi dahilinde ve uygun görüşü doğrultusunda başlatıldığını vurguladı. Başkan Zeytinoğlu sözlerine şöyle devam etti:

 “TOBB’un GMF ile gerçekleştirdiği çalışmalar, 17/25 Aralık süreci ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ’nün devletimiz aleyhine başlattığı kampanyaya karşılık devletimizin tüm platformlarda aktif olunması talimatına istinaden 2016 yılı sonunda Ticaret Bakanlığımızın uygun görüşü ile başlatılan bir çalışmadır. Bu kapsamda Türkiye hakkında olumsuz bir gündemin pompalandığı son 5 yıllık dönemde pozitif bir gündem oluşturmaya dönük birçok çalışma yürütülmüş ve toplantılar yapılmıştır. Toplantılara ilgili özel sektör temsilcilerimizin yanı sıra devletimizi temsilen Cumhurbaşkanlığı Sözcümüz Prof. Dr. İbrahim Kalın, Dışişleri Bakan Yardımcımız Büyükelçi Faruk Kaymakcı, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanlığı döneminde vekilimiz Volkan Bozkır gibi birçok yetkilimiz katılmıştır. Yapılan ödemeler garanti ödeme, bağış şeklinde değil, çalıştırılan personel ve yapılan harcamalara yönelik belge karşılığında yapılmıştır. Türkiye’nin yurtdışında pozitif algısını güçlendirmeye en çok ihtiyacımız olan bu dönemde TOBB gibi Türk ekonomisini temsil eden ve yurt içinde ve dışında ülkemizin kalkınması ve ali çıkarlarının savunulması için gece gündüz çaba sarf eden bir kuruluşa karşı bu şekilde bir karalama kampanyası yürütülmesi son derecede üzücüdür.”

2022

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT