İKV BAŞKANI ZEYTİNOĞLU CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AB ÜYELİĞİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARINI YORUMLADI

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AB üyesi ülkelerinin büyükelçilerine yönelik mesajlarını yorumladı. Başkan Zeytinoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB üyeliğinin stratejik öncelik olmaya devam ettiği yönündeki ifadesinin önemli olduğuna işaret etti ve şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımızın AB Büyükelçilerine yönelik ifadeleri oldukça önemliydi. İlişkilerde son dönemde yaşanan sorunlara rağmen, Türkiye’nin AB hedefine bağlılığını vurgulayarak olumlu bir mesaj vermiş oldu. COVID-19’un etkileri ve uluslararası sistemdeki yapısal sorunlara değinen Sayın Cumhurbaşkanı, bu yeni dönemde Türkiye ve AB arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi gereğine de dikkat çekti. Ayrıca bazı çevrelerin AB üyeliğine alternatif arayışları içinde olduğu bu süreçte, tam üyelik hedefine olan bağlılığın en üst düzeyde teyit edilmesi son derecede önemli. “Coğrafi, tarihî ve beşeri olarak Avrupa Kıtası’nın bir parçası olan Türkiye, elbette AB tam üyelik hedefine bağlıdır” ifadesi Türkiye’nin ortaklık başvurusu yapıldığı 1959’dan beri AB’ye yönelik kararlılığının devam ettiğini gösteriyor”.

AB’ye Yönelik Adımlar Hızlandırılmalı

İKV Başkanı Zeytinoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belirttiği AB’ye yönelik çalışmalara değindi. Özellikle Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı onaylayarak Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum açısından avantajlı bir konuma geçtiğini belirten Zeytinoğlu, demokrasi, hukuk devleti ve ekonomi alanında AB değer ve standartlarına uyum sağlamanın AB üyelik hedefi açısından son derecede önemli olduğunu vurguladı. Başkan Zeytinoğlu, vize serbestliği için Türkiye’nin toplam 72 kriterden 66’sını tamamlamış olmasının önemli bir başarı olduğunu kaydetti ve kalan altı kriterin de ivedilikle tamamlanmasının psikolojik bir bariyerin aşılması anlamına geleceğini belirtti.  AB’de bazı Üye Devletlerin ve çevrelerin adil olmayan ve önyargılı yaklaşımlarına prim vermeden, üyelik hedefi doğrultusunda reformlara devam etmenin gereğine dikkat çekti.

Başkan Zeytinoğlu, AB’den “samimi, adil ve ahde vefalı” davranış beklemenin de Türkiye’nin hakkı olduğunu belirterek, tüm dünyada ve özellikle Avrupa’nın yakın çevresindeki sorunlar, güvenlik riskleri ve çatışma alanlarının Türkiye ve AB’nin dış politika ve güvenlik alanında işbirliğini vazgeçilmez hale getirdiğini vurguladı. Başkan Zeytinoğlu sözlerini şöyle tamamladı:

“Değişimin son derecede hızlandığı bir dönemden geçiyoruz. COVID-19 sonrası ekonomilerin toparlanma çabalarının yanında dijitalleşme ve yeşil dönüşüm tüm sektörleri ve ülkeleri olduğu gibi AB gibi yapıları da dönüşüme zorluyor. Aynı zamanda yakın çevrede Ukrayna’dan Kazakistan’a, Libya’dan Bosna’ya kadar sıcak noktaların sayısı artıyor. Güvenlik tehditleri, siber güvenlik, dezenformasyon, terörizm gibi farklı şekillerde kendini gösteriyor. İç çatışmalar, yoksulluk ve iklim krizinin de tetiklediği göç hareketleri artarak devam ediyor. Böyle bir ortamda AB’nin Türkiye ile birlikte çalışması kaçınılmaz bir gereklilik. Bunun formülü de Türkiye’nin AB entegrasyon sürecinin geliştirilmesi. Bugüne kadar zaman zaman öne sürülen imtiyazlı ortaklık türü önerilerin içi doldurulamadı. Üyelik müzakerelerinin durma noktasına gelmesi, ilişkilerin bütününü de olumsuz etkiledi ve önemli bir gerilemeye sebep oldu. Dolayısıyla tam üyelik hedefinin korunması ve bu gerçekleşene kadar ilişkilerin ortak fayda ve değerler üzerinden geliştirilmesi gerekiyor. Almanya’da yeni bir hükümetin iş başı yaptığı ve Fransa’da kritik seçimlerin yaklaşmakta olduğu bir dönemde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olumlu mesajı büyük önem taşıyor. AB’nin de buna olumlu cevap vereceğini ve iki tarafın birbirine doğru adım atacağını ümit ediyoruz.”

2022

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT