İKV GENEL SEKRETERİ NAS, “ALMANYA’DA YENİ HÜKÜMET VE TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ” BAŞLIKLI WEBİNARDA KONUŞTU

İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, 14 Aralık 2021 tarihinde, İstanbul Politikalar Merkezi’nin “Salgın ve Toplum” adı altında düzenlediği Webinar serisi kapsamında “Almanya’da Yeni Hükümet ve Türkiye-AB İlişkileri” konulu panele konuşmacı olarak katıldı. Doç. Dr. Nas konuşmasında, Federal Almanya’da Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’nin oluşturduğu yeni koalisyon hükümetinin yapısı, hükümetin üyeleri ve temel politika önceliklerini ele aldı.

Doç. Dr. Nas, koalisyon üyeleri arasında varılan anlaşmada, Türkiye ile ilişkilerin ele alındığı bölümü yorumladı ve Türkiye’nin öncelikle önemli bir ortak ülke olarak görüldüğünü, Almanya’daki Türkiye kökenli nüfusun iki ülke arasında yakın bir ilişkiyi gerektirdiğini ve Türkiye’deki endişe verici gelişmeler sebebiyle üyelik sürecinde herhangi bir ilerlemenin öngörülmediğini aktardı. Doç. Dr. Nas,  Almanya’nın AB içindeki kilit konumuna atıfta bulunarak, yeni koalisyon hükümetinin demokrasi, özgürlükler, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi değerlere odaklanan bir dış politika yaklaşımı izlediğini ve bu yaklaşımının AB içindeki politikalara da etki edeceğini belirtti.

İPM Kıdemli Uzmanı, Araştırma ve Akademik İlişkiler Koordinatörü ve Sabancı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Senem Aydın Düzgit’in moderatör olduğu webinarın diğer konuşmacıları TEPAV Avrupa Çalışmaları Direktörü Nilgün Arısan Eralp ve Prof. Dr. Atila Eralp idi.

Webinarın kaydına buradan ulaşabilirsiniz.

 

2021

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT