İKV BAŞKANI ZEYTİNOĞLU, 40’INCI KARMA İSTİŞARE KOMİTESİ TOPLANTISI’NA KATILDI

Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi'nin (KİK) 40’ıncı Toplantısı 22-23 Kasım 2021 tarihlerinde İzmir’de yapıldı. Toplantıya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı ve Türkiye-AB KİK Eş Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İKV Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu’nun yanı sıra, Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN), Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye KAMU-SEN) Başkan ve yetkilileri ile İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsası Başkanları katıldı. Başkan Zeytinoğlu, KİK toplantısında Türkiye-AB ilişkileri, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve gümrük birliğinin modernizasyonu konularında görüşlerini aktarırken, Türkiye ve AB ilişkilerinin güçlendirilmesi ve gümrük birliğinin modernizasyonu yoluyla güncellenmesinin önemine işaret etti.

Türkiye ve AB’den sosyal tarafları bir araya getirerek Türkiye-AB ilişkilerine katkı sunmayı amaçlayan KİK toplantısının açış konuşmaları TOBB Başkanı ve Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Eş Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi Üyesi, Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Eş Başkanı Peter Clever, Avrupa Komşuluk Politikaları ve Genişleme Müzakereleri Genel Direktör Yardımcısı Maciej Popowski, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi, Dış İlişkiler Bölüm Başkanı Dimitris Dimitriadis ve Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı tarafından yapıldı. Başkan Hisarcıklıoğlu, KİK'in Türkiye Kanadı’nın, Türkiye ile AB arasındaki ilişkileri, Türkiye'nin ekonomik, iş, sosyal ve insani yaşamının dönüşümü için bir yol haritası ve reçete olarak gördüğünü vurguladı.

Başkan Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, KİK'in Türkiye Kanadı’nın Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin her zaman güçlü bir destekçisi olduğunu ifade etti. Bugün Türkiye ve AB ilişkilerinde yakın diyaloğa her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, “1995 yılından bu yana, Türkiye-AB KİK, iyi günde ve zor günlerde bir araya gelmeyi başardı. Bugün de Türkiye ile AB arasındaki diyaloğa desteğimizi göstermek için bir kez daha bir aradadır. Gümrük birliği, Türkiye ekonomisinin dönüşümünde en önemli araç olmuştur. Katılım müzakereleri bunu daha da genişlemiştir. Katılım müzakerelerinin olumlu etkisini birçok alanda hepimiz hissettik. Hem AB hem de Türkiye için ortak bir gelecek düşünmemizi sağlayan bir gündemimiz vardı. Ancak son yıllarda ne yazık ki Türkiye ile AB arasındaki ilişkiler durgunlaşmaya başladı. Öte yandan hepimiz biliyoruz ki birbirimize ihtiyacımız var. Mevcut durumu bu haliyle sürdürmemiz mümkün değil” dedi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı da konuşmasında şunları söyledi: "Pozitif ajanda üzerinde çalışılması gereken bir konu. Tam üyelik önemli bir perspektif. Bunun yarın gerçekleşmeyeceğini biliyoruz. Türkiye’nin reformist bir yolda ilerlemesi isteniyorsa, Kopenhag kriterleri içinde hareket etmesi bekleniyorsa tam üyelik sürecinin durdurulması demotivasyon kaynağı oluyor. Türkiye aslında uzaklaşmıyor, eskiden bulunduğu yerde ama Türkiye bazı Üye Devletlerin hareketleri nedeniyle uzağa itiliyor. Biz Türkiye’nin kesinlikle üyelik perspektifinden değerlendirilmesini istiyoruz. Ancak biliyorsunuz ki gümrük birliğinin güncellenmesi gerekiyor. Bugünkü uygulamalarda asimetriler var ve ticaret açısından pürüze neden olan noktalar var. Ama AB ile Türkiye arasındaki olumlu gündemin devam ettirilmesi için önemli. Üst seviye toplantıların yapılması önemli. Özellikle politik sebeplerle üyelik sürecimizin beklemeye alınması ne yazık ki bizim için motivasyonu düşüren bir uygulama oldu."

Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi Üyesi ve Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Eş Başkanı Peter Clever da ülkelerin yaşadığı tüm güçlüklere rağmen iletişim kanallarını açık tutmak zorunda olduğunu söyledi. Bugün iki meseleye odaklanmak gerektiğini anlatan Clever, "Birincisi ortak afet yönetimindeki değişimler. Aynı ekipmanlara ve eğitime sahip olmalıyız. Bunu yaparken de izin istememiz lazım. Diğeri ise ekonominin yeşillenmesi, bu hepimiz için ihtiyaç. Şu anda Paris Antlaşması'nda hareket ediyoruz bundan mutluyuz, birlikte yapabileceğimiz çok şey var." ifadelerini kullandı.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut de İzmir'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, toplantının verimli geçmesini temenni etti. Tüm ülkeler olarak ciddi sorunlarla karşı karşıya olduklarını ve bunlardan birinin iklim değişikliği, diğerinin ise göç konusu olduğunu vurgulayan Nikolaus Meyer-Landrut, şunları söyledi:

"İklim değişikliği açısından Türkiye'nin Paris Antlaşması'nı imzalamasını büyük bir mutlulukla karşıladık. Artık bu konuda birlikte yol alıyoruz. Bu anlamda yetkililere teşekkür ediyorum. Enerji, ulaşım, çevre, tarım ve eğitim konuları bizim bugüne kadar finansal anlamda anlaşmalarımızın temelini oluşturdu. Doğal afet konuları da önemli bir konu, bu konuda sık sık çeşitli olaylarla karşılaşıyoruz. Göç konusunda ise bir kez daha altını çizmek istiyorum ki Türkiye, Suriye krizinin başladığı günden bu yana gerçekten çok iyi bir ev sahipliği yaptı. Şu anda 3,7 milyon resmi kayıtlara göre Suriyeli göçmen alınmış durumda. Türkiye'de göçmenlere yönelik çeşitli komiteler kurulmuş durumda. 4,3 milyar avroluk yardım şimdiye gerçekleşmiş durumda. Afganistan'da ne kadar iş yapılması gerektiği ortada, bu konuda Türkiye'nin düzensiz göç akımlarını Belarus üzerinden durdurması çok önemliydi."

Açış bölümünün ardından KİK toplantısı, afet yönetimi, yeşil ekonomi ve gümrük birliğinin modernizasyonu konularında oturumlarla devam etti. KİK toplantısının ikinci gününde ortak bildiri kabul edildi.

 

2021

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT