İKV ABBM, AB-TÜRKİYE GENÇLİK İKLİM FORUMUNU DÜZENLEDİ

AB Türkiye Delegasyonu ve İKV İstanbul AB Bilgi Merkezi’nin Bilim Virüsü işbirliğinde düzenlediği AB-Türkiye Gençlik İklim Forumu, İstanbul'da 26 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşti. Moderatörlüğünü Myra Proje Direktörü Damla Özlüer'in yaptığı Gençlik İklim Forumu’nun sabah oturumu, Bilim Virüsü Kurucusu Şule Yücebıyık’ın açış konuşmasının ardından AB-Türkiye Delegasyonu İklim Değişikliği Sektör Yöneticisi Alper Acar’ın konuşmasıyla devam etti. İklim krizine ve buna karşı eyleme geçmenin önemine işaret eden Acar, gençlerin çözümün parçası olduğunu belirtti. UNDP Türkiye İletişim Başkanı Dr. Faik Uyanık, küresel iklim krizine dikkat çekerek, küresel salgından toparlanırken ekonomileri yeniden inşa edildiği bu dönemin önemli bir fırsat olduğuna işaret etti. AB Türkiye Delegasyonu Türkiye İşbirliği Bölüm Başkan Yardımcısı Laurent Guirkinger, iklim değişikliğini tersine çevirmek için gençliğin harekete geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

AB Türkiye Gençlik İklim Forumu'nun ikinci oturumunda AB Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, daha yaşanılabilir bir dünyanın oluşması için en iyi koşulların sağlanması gerektiğine işaret etti ve gençlerle birlikte herkesi bu değişimi hayata geçirmeye davet etti.

Sanatçı Zülfü Livaneli, Avrupa aydınlanma değerlerinin, Türkiye'nin ışığı olduğunu, iklim krizinin de bu doğrultuda çözülmesi gerektiğini ifade etti. Doğanın korunmasının önemine vurgu yapan yazar Buket Uzuner, iklim krizinin edebiyatta da iklim kurgu ile yansıtıldığını belirtti. Genç iklim Aktivisti Melisa Akkuş, okullarda iklim krizi eğitiminin gerekliliğine değindi. İklim Aktivisti Resul Hüseynzade de geleceğin önceden planlanamaz gibi düşünülse de tasarlayanabileceğini belirtti. Forum’da katılımcı gençler, İklim ve Politika, İklim ve Savunuculuk, İklim ve Kentleşme, İklim Adaleti ve Haklar, İklim ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, İklim ve Eğitim, Meslekler, Uzmanlıklar ve İklim ve Sanat başlıklarında paralel çalışma gruplarından oluşan atölyelerde bir araya gelerek fikirlerini paylaştılar. Forum’un son bölümünde katılımcı gençlerden oluşan yedi ayrı temada paralel çalışma grubu atölyelerinin çıktıları grup temsilcisi gençler tarafından izleyicilere sunuldu. 

 

2021

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT