İKV BAŞKANI ZEYTİNOĞLU, AHK GENEL KURULU’NA KATILDI

İKV Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu, 23 Eylül 2021 tarihinde, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nın (AHK) İstanbul’da gerçekleşen 2021 yılı Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

AHK Başkanı Dr. Markus C. Slevogt’un açış konuşmasıyla başlayan toplantıda söz alan Zeytinoğlu, Türkiye ve AB arasında Gümrük Birliği’nde var olan STA meselesi, ulaştırma kotaları, uyuşmazlıkların çözümü gibi konuların çözülmesi gerektiğine ve tarım ürünleri, e-ticaret ve kamu alımlarının da Türkiye ve AB ticari ilişkilerinin kapsamına alınmasının önemine vurgu yaptı.

Türkiye ve AB arasındaki ilişkilerdeki potansiyelin daha da üst noktaya taşınması gerektiğini belirten Zeytinoğlu, ayrıca gümrük birliğinin modernizasyonunun, Türkiye’nin Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyumunun AB tarafından desteklenmesi ve teşvik edilmesi açısından da büyük önem taşıdığını ifade etti. Genel Kurul’a ayrıca AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut katılarak bir konuşma yaptı.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası, DIHK ve TOBB tarafından 1994 yılında kuruldu.  AHK Türkiye, daha kurulduğu yıl içinde bir Alman Dış Ticaret Odası (AHK) niteliğini de kazandı. AHK Türkiye kuruluşundan bu yana Alman ve Türk şirketleri arasındaki iş birliğini teşvik etmekte ve her iki ülkede ticari faaliyetlerinin geliştirilmesi ve genişletilmesinde destek olmakta. AHK Türkiye, Türk hukukuna tabi bir odadır. Aynı zamanda “Oda” statüsüne sahip yegâne ikili oda olma özelliğini de taşımaktadır.

2021

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT