İKV BAŞKANLIĞI`NA AYHAN ZEYTİNOĞLU YENİDEN SEÇİLDİ

20 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirilen İKV'nin 59’uncu Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda, Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Ayhan Zeytinoğlu yeniden seçildi. İKV’nin mütevelli kurum başkanları, destekçi kurum temsilcileri ve delegelerinin katılımıyla İstanbul’da yapılan Genel Kurul’da, İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,  Temmuz 2020 – Eylül 2021 tarihleri arasında Vakfın faaliyetlerini içeren bir konuşma yaptı.

Genel Kurulun açış konuşmaları, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, TOBB Başkan Yardımcısı Ali Kopuz, İTO Başkanı Şekip Avdagiç,  İSO Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı, TİM Başkanı İsmail Gülle ve İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu tarafından yapıldı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı, İKV’nin çalışmalarının Türkiye’de sivil toplumun sürece katkısı açısından önemine işaret etti. AB ile ilişkiler hakkında detaylı bilgi veren Kaymakcı, AB’nin güncel önceliği olan Yeşil Mutabakat, iklim, güvenlik ve sağlık konularındaki işbirliğinin ilişkilerde yeni bir açılımı gerektirdiğini belirtti.

Mütevelli kurum temsilcileri, AB üyeliği perspektifinin daha da ön plana çıktığını, İKV’nin “Türkiye’nin AB Uzmanı” olarak bu süreçte kritik bir rol oynadığına işaret ederken, AB’nin Türkiye’nin dış ticareti ve yabancı yatırımlarında oynadığı önemli rolü hatırlatarak, iş dünyasının AB sürecinin canlanması yönündeki beklentilerini vurguladılar. İş dünyasının AB uzmanı olarak İKV’nin COVID-19 sonrası normalleşme sürecinde AB ile ilişkilere katkı vermeye devam etmesinin önemine işaret ederken, Türkiye’nin AB pazarındaki payının artırılması gerektiğini belirttiler.

Yaşasın Türkiyeli Avrupa / Yaşasın Avrupalı Türkiye

Başkan Zeytinoğlu konuşmasında, pandemi döneminde çevrim içi teknolojileri de kullanarak etkinliklerin sanal ortamda devam ettirildiği, Türkiye ve AB’yi ilgilendiren kritik konuların ele alındığı birçok webinarın düzenlendiğini söyledi. Türkiye için AB’nin Birleşik Krallık ile anlaşmasının hemen sonrasında bir STA imzalanmasının önemli bir başarı olduğunu belirten Zeytinoğlu, ancak bu STA’nın gümrük birliği kadar ticaret kolaylığı sağlamaması AB ile Gümrük Birliği ortağı olmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdiği vurguladı. Türkiye açısından Yeşil Mutabakata uyum konusunda kamuoyunu uyarma ve bilgilendirme görevini yerine getirdiklerini belirten Zeytinoğlu, bu konuda bir Sivil Toplum Platformu oluşturmak için çalışmalara devam ettiğinin altını çizdi. Başkan Zeytinoğlu, Türkiye’nin AB perspektifinin kritik dönüşümlerin yaşandığı bu dönemde daha da ön plana çıktığını söyledi ve sözlerini “Yaşasın Türkiyeli Avrupa ve Yaşasın Avrupalı Türkiye” diyerek tamamladı.

İKV'nin yeni Yönetim Kurulu'nda Ayhan Zeytinoğlu, Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, Sedat Zincirkıran, Atilla Menevşe, İsmail Gülle, Tuncay Şahin, Can Yücaoğlu, Ömer Gülsoy Mehmet Kaya, Dr. Zeynel Abidin Erdem,  Ali Sami Aydın, Celal Kaya, Levent Taş,  Yavuz Altun, Süleyman Uyar, Akansel Koç ve Hakkı İsmet Aral yer alırken, Denetleme Kurulu Üyeleri Musfata İçöz ve Türker Ateş oldu.

 

2021

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT