İKV BAŞKANI ZEYTİNOĞLU’NDAN, 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle bir açıklama yaparak, tüm kadınların gününü kutladı ve kadın hakları ile toplumsal cinsiyet eşitliği temaları üzerinde durdu. İKV Başkanı Zeytinoğlu, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün toplumda kadınların statüsünü yükseltmeyi ve yaşamın her alanına katılmasını sağlamayı en önemli önceliklerden biri olarak gördüğünü ve kadın haklarında çığır açtığını hatırlattı. Başkan Zeytinoğlu, buna rağmen günümüzde kadınların durumu ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında önemli sorunlar olduğunu vurguladı ve şunları söyledi:

“8 Mart tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularının gündeme geldiği bir gün. Öncelikle tüm kadınların ve tüm toplumun kadınlar gününü kutluyorum. Toplumun yarısını oluşturan kadınlar, emek söz konusu olduğunda yarıdan çok daha fazlasını üretiyorlar. Gerek işte, tarlada veya fabrikalarda, gerekse evlerinde ücretli veya ücretsiz olarak emek veriyorlar. Ancak iş eşit ücrete, eşit hak ve özgürlüklere geldiğinde, ne yazık ki dengelerin kadınların aleyhine döndüğünü görüyoruz. Son yıllarda kadına yönelik şiddette çok tehlikeli ve üzücü bir şekilde artış olduğunu gözlemliyoruz.  Bu durum kabul edilemez. Gerek iş hayatında, gerekse kamuda ve siyasette kadınların katılımını eşitlemeye yönelik adımlar atılmalı. Kadına yönelik her türlü şiddet hiçbir ceza indirimi uygulanmadan en ağır şekilde cezalandırılmalı.”

Başkan Zeytinoğlu, İKV’nin her zaman işe almada ve çalışanlara yönelik yaklaşımında kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık uygulayan bir kurum olduğunu belirten Zeytinoğlu, düzenlenen panel ve diğer etkinliklerde de eşit temsil ilkesine azami dikkat gösterildiğini ekledi. Başkan Zeytinoğlu, kadın hakları ve toplumsal ciddiyet eşitliğinin Türkiye’nin AB üyeliği hedefi açısından da önem taşıdığını belirtti. Başkan Zeytinoğlu Türkiye’nin Kadına yönelik şiddete karşı imzalanan İstanbul Sözleşmesini ilk olarak imzalayan ülkelerden olduğunu hatırlattı ve sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye olarak AB üyeliğine aday ülkeyiz ve tam üyelikten başka herhangi bir alternatif ilişkiyi kabul etmiyoruz. AB bazı ortak değerler üzerine kurulmuş olan bir ülkeler birliği ve bu değerlerin en önemlilerinden biri cinsiyete dayalı ayrımcılığın yasaklanması ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması olarak ortaya çıkıyor. Bu hedeflere AB de tam olarak erişebilmiş değil. Ancak AB’nin tüm politika hedeflerinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ön sırada geliyor. AB geçtiğimiz sene var olan eşitsizlikleri gidermeye yönelik bir toplumsal cinsiyet eşitliği stratejisi yayımladı.  COVID-19 pandemisi kadınların durumunu daha da zorlaştırdı ve toplumsal cinsiyet eşitliğini olumsuz etkiledi. Türkiye olarak kadınların ücret ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi, aile içi çocuk ve yaşlıların bakımında kurumsal desteğin sağlanması ve şirketlerin yönetim kurullarından, meclise ve kabineye kadar her alanda eşit temsilin sağlanmasının öncelikli hedefler olmasını destekliyoruz”.

2021

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT