İKV, BIDEN DÖNEMİNDE TRANSATLANTİK İLİŞKİLER VE TÜRKİYE KONULU TOPLANTI DÜZENLEDİ

İKV, 27 Ocak 2021 tarihinde “Biden Döneminde Transatlantik İlişkiler ve Türkiye” başlıklı bir webinar gerçekleştirdi. Moderatörlüğünü İKV Genel Sekreter Yardımcısı M. Gökhan Kilit'in yaptığı webinarın açış konuşmasını İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu gerçekleştirdi. Başkan Zeytinoğlu konuşmasında, bu dönemde Trump yönetimine kıyasla çok farklı bir yönetim beklediğini ve Biden’ın göreve gelir gelmez imzaladığı 17 kararnamenin de buna işaret ettiğini belirtti.

Oturumun ilk konuşmacısı Brookings Enstitüsü Kıdemli Araştırmacısı Prof. Dr. Kemal Kirişçi Biden’ın başkan seçilmesinin AB’nin sağlam iş birliğine yönelik inancını tazelemesini sağladığını ancak AB kamuoyunun başkan değişikliğine rağmen ABD’nin dış politikalarına dair umutlu olmadığını ifade etti.

Oturumun ikinci konuşmacısı Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Pınar Artıran, Biden döneminde ABD’nin ticari politikasına yönelik öngörülerini paylaştı. Bununla birlikte DTÖ’nün işlevselliğini tehdit eden olayların küresel ticareti kötü etkileyebileceği; bu durumda ülkelerin tek taraflı yaptırımlar yapma gücünü kendilerinde bulabileceğini açıkladı.

Daha sonra İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aylin Ünver Noi, özellikle Trump yönetiminde özellikle İran, Rusya, Çin ve Küba gibi ülkeleri hedef alan tek taraflı yaptırım kararlarını hatırlatarak bu süreçten tüm tarafların en az hasarla çıkması için tek taraflı uygulamalar yerine çok taraflılığın yeniden geçer norm hâline gelmesi gerektiğini belirtti.

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinem Akgül Açıkmeşe Trump hükümetinin, Transatlantik ilişkilerin savunma boyutundaki askeri ve ekonomik yükün ABD aleyhine adaletsiz dağıtımı gibi bazı yapısal problemler konusunda haklı olsa da AB ile ABD arasındaki iş birliğinin büyük yara aldığını söyleyerek Biden yönetiminin bunu düzeltmek için adımlar atması gerektiğini dile getirdi.

Antalya Bilim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. H. Tarık Oğuzlu, Biden’ın Türk hükümetini Çin-Rusya Bloğu ya da ABD–AB Bloğu arasında ‘’taraf seçmeye’’ mecbur bırakabileceğini ve bunun da Türkiye’nin siyasi manevra alanını aşırı daraltacağını ifade etti.

Oturumun son konuşmacısı İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, Biden hükümetinin göreve gelmesini ilişkilerin istikrar kazanması ve kurumsallaşması açısından olumlu bulsa da Trump’ın gidişinin uluslararası sistemdeki ve ABD iç siyasetindeki sorunları birden çözmeyeceğini kaydetti. Webinar, katılımcıların soru ve görüşleri ile son buldu.

Toplantının kaydına buradan ulaşabilirsiniz.

2021

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT