İKV’DEN GÜMRÜK BİRLİĞİ’NİN GÜNCELLENMESİNE İLİŞKİN İNGİLİZCE DEĞERLENDİRME

Yaklaşık 25 yıldır yürürlükte olan Türkiye-AB Gümrük Birliği, taraflar arasındaki ikili ticaretin en önemli yapı taşlarından biri olma özelliğini taşıyor. Yıllar içerisinde gerek Türkiye’ye gerekse AB’ye çok sayıda fayda sağlayan Gümrük Birliği’nin küresel ticarette meydana gelen gelişmeler ve zaman içerisinde kendi bünyesinde barındırdığı birtakım eksiklikler neticesinde güncellenme ihtiyacı açığa çıktı.

2014 yılından sonra gerek yürütülen çalışmalar gerekse tarafların bu konuda inisiyatif almaya niyetli olduklarını belirtmesi ile müzakere süreci gündeme gelmeye başlasa da resmi olarak Avrupa Komisyonu tarafından Konseyden yetki beklenmektedir. Almanya’nın 2020 yılının ikinci yarısında devraldığı AB Konseyi Dönem Başkanlığı, söz konusu müzakereleri başlatabileceğine dair inanç neticesinde umutla beklendi ancak bu dönem aynı zamanda Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin yürüttüğü hidrokarbon arama faaliyetleri sebebiyle taraflar arasındaki ilişkinin gerildiği günlere de sahne oldu.

İKV Uzman Yardımcısı Merve Özcan Altan tarafından kaleme alınan “Expectations vs. Realities: Implications of Germany’s EU Presidency for the Modernisation of Turkey-EU Customs Union” başlıklı değerlendirme, IKV Brief Notes serisi kapsamında yayımlandı. Türkiye-AB Gümrük Birliği’nin güncellenmesine ilişkin müzakereler noktasında Almanya Dönem Başkanlığı’ndan beklenenlerin ve bu süreçte gerçekleşenlerin ele alındığı İngilizce değerlendirme notuna erişmek için tıklayınız.

2020

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT