BAŞKAN ZEYTİNOĞLU: İKV’NİN 55’İNCİ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Vakfın 55’inci Kuruluş yıldönümü vesilesiyle bir açıklamada bulundu. Başkan Zeytinoğlu, Türkiye’nin Avrupa Ekonomik Topluluğu ile Ankara Anlaşması’nın imzalamasından yaklaşık 2 yıl sonra kurulan Vakfın, iş dünyasının Türkiye’nin Avrupa ile olan ilişkilerine verdiği önemi gösterdiğini belirtti ve şunları söyledi:

“Bugün İKV ve Türkiye’nin AB yolculuğu için önemli bir gün. Bundan 55 yıl önce Türkiye’nin vizyoner iş insanları Avrupa Ekonomik Topluluğu ile ilişkileri yönlendirmek üzere bir araştırma kuruluşu ve sivil toplum örgütü olarak İKV’yi kurdular. Dönemin İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odası Başkanları Fazıl Zobu ve Behçet Osman Ağaoğlu’yu da bu vesileyle rahmetle anıyoruz. Kurucu kuruluşlarımız olan İSO ve İTO’nun yanında başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) olmak üzere tüm Mütevelli ve Destekçi kuruluşlarımıza teşekkürü borç biliyoruz.

O günden bugüne İKV iş dünyasının desteğini her zaman yanında hissederek sürece önemli katkılarda bulundu. Katma Protokol müzakereleri, 1980 darbesi sonrasında kopan ilişkilerin tekrar tesis edilmesi, AT üyelik başvurusu, gümrük birliği kararı ve sonrasında adaylık ile üyelik müzakereleri sürecinde Türkiye’nin AB’ye açılan kapısı oldu. İlişkilere araştırma, yayın, seminer ve projelerle katkıda bulundu. Türkiye’de AB bilinci oluşması, AB’de Türkiye konusunda farkındalığın artırılması öncelikleri oldu. AB’deki gelişmeleri yakından izleyip yorumladı ve Türkiye’ye etkileri konusunda öncülük yaptı. Bugün de çalışmalarını aynı kararlılık ve özveri ile sürdürmekte. AB ile ilişkiler iyiyken de, kötüyken de konjonktürel gelişmelerden etkilenmeden konuya odaklandı. Hep şunu söyledik; AB ile ilişkiler iyi olunca zaten herkes AB’ci oluyor. Esas olan ilişkiler kötüyken sürece sahip çıkıp onarılması için düşünce üretmek ve çaba sarf etmek. Bunu yapabilmekten mutluyuz ve onurluyuz.

Bugün de üyelik sürecinin canlandırılması, AB ile gümrük birliğinin güncellenmesi, vize serbestliği ve mülteci işbirliği gibi konuların yanında AB’nin yeni dönem önceliği olan Yeşil Mutabakat ve diğer konuları yakından izliyor, Türkiye üzerindeki etkileri konusunda uyarıcı ve bilgilendirici görevimizi gerçekleştiriyoruz. Avrupalı bir Türkiye ve Türkiyeli bir Avrupa’ya inanıyor ve bu hedef doğrultusunda çalışıyoruz”.

2020

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT