İKV`DEN ABD-ÇİN VE AB İLİŞKİLERİNE DAİR DEĞERLENDİRME NOTU

ABD-Çin ticaret savaşı ile ilgili manşetler, önceleri tit-for-tat (misilleme) tarifeleri ve Başkan Trump'ın ABD’nin Çin ile arasındaki dış ticaret açığının kapatma saplantısı üzerinde yoğunlaştı. Ancak, iki süper ekonomik güç arasında görünürdeki ticaret savaşı, gerçekten sadece aralarındaki ticaret ilişkileri kapsayan bir mücadele değildir.  ABD ve Çin arasındaki mevcut gerginliğin birincil kaynağı teknoloji alanındaki müthiş rekabettir.

Çin ile ilgili konularda, ABD ve AB arasında yakın bir iş birliği olanağı şu anda gözükmüyor. AB, kendi belirlediği Çin ile ekonomi ağırlıklı stratejisini uygulamaya devam etmektedir. Buradaki en önemli sorun, AB içerisinde, Pekin’e karşı ortak ve tek sesli bir politika izlemenin güçlüğüdür. Çünkü büyük üyelerin ekonomik çıkarları ile orta ve küçük ülkelerin çıkarları örtüşmemektedir. 17+1 hareketi bunun en somut örneğidir. Çin, kendisine karşı, bir ABD +AB ittifakının oluşmasını önlemeğe çalışmakta ve Brüksel ile daha yakın bir iş birliğine hazır gözükmektedir.

Prof. Dr. Bahri Yılmaz tarafından hazırlanan  ve ABD, Çin ve AB ilişkilerindeki mevcut durumu ele alan değerlendirme notuna buradan ulaşılabilir.

2020

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT