AP’NİN DOĞU AKDENİZ KONUSUNDAKİ TAVSİYE KARARINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda Doğu Akdeniz’deki duruma ilişkin 17 Eylül 2020 tarihinde kabul edilen tavsiye kararı hakkında bir basın açıklaması yaptı. Başkan Zeytinoğlu şunları söyledi:

“AP Genel Kurulu, 24-25 Eylül 2020’de Doğu Akdeniz özel gündemiyle toplanacak olan AB Liderler Zirvesi öncesinde, bu konuda Yunanistan ve GKRY’nin tezlerini destekleyen bir karara imza attı. AP Genel Kurulu’nda kabul edilen tavsiye kararında, Yunanistan ve GKRY’nin maksimalist deniz yetki alanı iddialarına koşulsuz destek veren yaklaşımın sürdüğünü üzüntüyle not ediyoruz. Türkiye’nin BM’ye bildirdiği kıta sahanlığında yürüttüğü faaliyetler yasadışı olarak nitelendirilerek, GKRY ve Yunanistan’ın sözde egemenlik haklarının çiğnendiği iddiasıyla kınanıyor. Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki arama ve sondaj çalışmalarını sonlandırma ve Üye Devletlerin egemenlik haklarına saygı gösterme çağrısında bulunuluyor. AB Konseyi, ilerleme kaydedilmemesi durumunda, Türkiye’ye yönelik sektörel ve hedef odaklı ek yaptırımlar hazırlamaya davet ediliyor. Kararda, Türkiye’nin Suriye ve Libya bağlamındaki dış politikasına yönelik son derece taraflı ve kabul edilemez değerlendirmelerin de yer aldığı görülüyor.

Kararda ayrıca, insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü başta olmak üzere Türkiye-AB ilişkilerinin mevcut durumundan derin endişe duyulduğu belirtilirken bu alanlardaki eksikliklerin giderilmesi için yol haritası niteliğinde olan 23’üncü ve 24’üncü müzakere fasıllarının GKRY’nin siyasi blokajı nedeniyle açılamadığı gerçeği es geçiliyor.”

İKV Başkanı Zeytinoğlu sözlerini şöyle tamamladı:

“Uyuşmazlıkların sürdürülebilir şekilde çözüme kavuşturulmasının diyalog, diplomasi, iyi niyet çerçevesinde müzakere ve uluslararası hukuktan geçtiğinin vurgulanması; Yüksek Temsilci Borrell, AB Dönem Başkanı Almanya ile NATO’nun çabalarının desteklendiğinin belirtilmesi; Komisyon’a ve Üye Devletlere, Türkiye ile kapsamlı bir diyalog süreci yürütme ve Akdeniz’de geniş bir stratejik güvenlik mimarisi ve enerji işbirliği tesis etme çağrısında bulunulması olumlu noktalar olsa da, benimsenen taraflı tutum maalesef  bunlara gölge düşürüyor.

Bilindiği üzere, AP’nin kabul ettiği kararın bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Avrupa halklarının doğrudan seçimle iş başına gelen temsilcilerinden oluşan AP’nin kabul ettiği bu kararda verilen taraflı ve hakkaniyetten uzak siyasi mesajlar, ne yazık ki Türkiye ile AB’yi birbirine yakınlaştırmaya ve bölgede tansiyonu düşürmeye hizmet etmiyor; aksine kurumun Türkiye nezdindeki itibarına zarar veriyor. Önümüzdeki hafta toplanacak olan zirve öncesinde, bölgede gerilimin düşürülmesi ve kararda da üzerinde durulduğu şekilde meselenin diyalog ve diplomasi temelinde çözülebilmesi için AP’yi daha sağduyulu ve yapıcı bir tutum benimsemeye davet ediyoruz.”

2020

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT