ABD’NİN GKRY`YE AMBARGOYU KALDIRMASI HAKKINDA BASIN DUYURUSU

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimine silah ambargosunu kaldırma kararı ile ilgili bir açıklamada bulundu. Başkan Zeytinoğlu, kararın ölümcül olmayan savunma ekipmanı ihracatında ambargonun 1 yıllığına kaldırılması anlamına geldiğin belirtti. Zeytinoğlu, Doğu Akdeniz’de gerilimin yüksek ve dengelerin son derecede hassas olduğu böyle bir dönemde bu kararın son derece yanlış bir adım olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Başkan Zeytinoğlu şunları söyledi:

“ABD’nin açıkladığı silah ambargosunu kaldırma kararını son derecede yanlış bir adım olarak değerlendiriyorum. ABD ambargoyu 33 yıl önce koyarken, adada barışın korunması ve çözüme yönelik çabaların hızlandırılması düşüncesiyle bunu yapmıştı. Şimdi ambargoyu kaldırma kararını alırken, adada çözüm ümitlerine de darbe vurduğunu görmesi gerekiyor. KKTC halkı 2004’te Annan Planı’nı referandumda kabul etmiş ve adada barışçı çözüm için tercihini ortaya koymuştu. GKRY ise referandumda BM planını reddetmesine rağmen AB’ye tüm Kıbrıs’ı temsilen kabul edilmişti. Bu haksızlığı gidermeye yönelik adım atılmadığı gibi adanın münhasır ekonomik bölgesindeki doğalgaz arama çalışmalarında Kuzey Kıbrıs Türk halkının hakkı görmezden geliniyor.  Türkiye’nin karasuları ve kıta sahanlığının belirlenmesinde hakkaniyete uymayan bir yaklaşım benimseniyor. Böyle bir ortamda Türkiye’nin müttefiki olan ABD’nin bu adımı hakkaniyete uymadığı gibi NATO üyesi bir ülkeye karşı son derece yanlış ve adil olmayan bir tutumdur.”

Başkan Zeytinoğlu daha sonra kararın alınmasında payı olan bazı senatörlerin Yunan ve Rum tezlerine yakınlığına değindi ve Türkiye’nin ABD’de çıkarlarını savunması için güçlü bir lobiye ve Kongre ile Senato’da dostlara ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Başkan Zeytinoğlu sözlerini şöyle tamamladı:

“Ambargoyu sonlandırma kararının nasıl alındığına göz atmakta yarar var. Kararın arkasında ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Bob Menendez yer alıyor. Senatör Menendez kararın ABD askeri eğitim programı ile birlikte ele alındığında ABD Kıbrıs ikili ilişkisinin önemini ortaya koyduğunu ve Doğu Akdeniz Bölgesi’nin ABD ulusal güvenliği için önemini giderek artırdığını belirtti. GKRY’nin de ABD için bölgede güvenilir bir stratejik partner olduğunu vurguladı. Menendez aynı zamanda Doğu Akdeniz Güvenlik ve Enerji Ortaklığı Yasası ve Kıbrıs’a Ambargoya Son yasasını da hazırlayan senatörler arasında yer alıyor. Amerikan Musevi Komitesi Başkanı David Harris de ambargonun kaldırılmasını desteklediğini açıkladı ve ABD-Kıbrıs ilişkisinde bir kilometre taşı olduğunu söyledi. Türkiye’nin ABD karar alma sürecinde Kongre ile Senato’da tezlerini iyi anlatması ve destek bulması gerekiyor. Aksi takdirde bu gibi adımların arkası gelebilir.”

2020

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT