İKV’NİN 58’İNCİ GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ

İKV'nin 58’inci Genel Kurulu, 13 Temmuz 2020 tarihinde, Vakfın Kurucu ve Mütevelli Kurum başkanları, Destekçi Kurum temsilcileri ve delegelerin katılımıyla gerçekleşti.

Genel Kurul Divan Başkanlığına İTO Başkanı Şekip Avdagiç seçilirken, Divan Başkan Yardımcısı İSO Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı ve Divan katip üyesi İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas oldu. Genel Kurulun açış konuşmaları, geçmiş dönem İKV faaliyetleri hakkında bilgi veren İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun yanısıra, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İTO Başkanı Şekip Avdagiç,  İSO Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı ve TİM Başkanı İsmail Gülle tarafından yapıldı. Mütevelli kurum temsilcileri, COVID-19 sonrası dönemde AB üyeliği perspektifinin daha da önem kazandığına ve İKV’nin “Türkiye’nin AB Uzmanı” olarak bu süreçte kritik bir rol oynadığına işaret ederken, AB’nin Türkiye’nin dış ticareti ve yabancı yatırımlarında oynadığı önemli rolü hatırlatarak, iş dünyasının AB sürecinin canlanması yönündeki beklentilerini vurguladılar.

Başkan Zeytinoğlu konuşmasında COVID-19 salgınının Avrupa’yı ve AB’yi derinden etkilediğini belirtti ve pandemi sonrası normalleşme döneminde eskiye dönüş yerine yeni bir normal oluşturulmasının önemini vurguladı. Başkan Zeytinoğlu, bu yeni dönemde tek bir merkeze bağlı küresel değer zincirleri yerine özellikle AB’ye yakın bölgesel üretim merkezlerinin ön plana çıkmakta olduğuna işaret etti. Bu merkezler arasında Türkiye’nin avantajlı bir pozisyona sahip olduğunu belirten Zeytinoğlu, Türkiye-AB ilişkilerinde yaşanan sorunların aşılarak ilişkilerin onarılması gerektiğini vurguladı.

Başkan Zeytinoğlu, İKV’nin 2020 için öncelikli çalışma alanları belirlediğini ve bunlar arasında özellikle AB katılım müzakerelerinin canlandırılması, gümrük birliğinin güncellenmesi, vize serbestliğinin tamamlanması, mülteci işbirliğinin sürdürülmesi, Brexit sonrası Birleşik Krallık ile ilişkiler ve Avrupa’nın Geleceği Konferansı’na katkı sağlanmasının yer aldığını belirtti. Zeytinoğlu, İKV’nin kuruluş amaçları doğrultusunda çalışmalarını yılmadan ve kararlılıkla devam ettirdiğini ifade etti ve Vakfın çalışmalarını destekleyen başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olmak üzere mütevelli ve kurucu kurumlar ile destekçi kurumlara teşekkür ederek sözlerine son verdi.

 

2020

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT