İKV GENEL SEKRETERİ NAS, KOSOVA MECLİSİ TARAFINDAN DÜZENLENEN KONFERANSA KATILDI

İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAİS) Parlamenter Asamblesi ile Kosova Meclisi’nin 19 Haziran 2020 tarihinde düzenlediği “Avrupa’nın Geri Kalanını Yakalamak” başlıklı uluslararası konferansa konuşmacı olarak katıldı. Konferansın açış konuşmaları, Kosova Meclisi Başkanı Dr. Vjosa Osmani Sadriu, Kosova’daki AB Ofisinin Başkanı ve AB Özel Temsilcisi Nataliya Apostolova ve GDAİS Parlamenter Asamblesi Daimi Komite Başkanı Fitore Pacolli Dalipi tarafından yapıldı.

Konferansın ilk oturumu “AB Katılım Sürecine Yenilenmiş bir Yaklaşım: Dinamikleri Değiştirecek mi?” adı altında düzenlendi. Fitore Pacolli’nin moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda İKV Genel sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas’ın yanısıra, AP Dış İlişkiler Komitesi Kosova Raportörü Viola von Cramon-Taubadel, Westminster Üniversitesi Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Lisansüstü Direktörü Aidan Hehir, Hırvatistan Eski Başbakan Yardımcısı, Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Sosyolog Vesna Pusic, Berlin merkezli Demokratikleşme Politika Konseyi’nden Bodo Weber ve Priştine Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü öğretim üyesi Bekim Baliqi konuşma gerçekleştirdi.

Doç. Dr. Nas konferansta yaptığı konuşmada, AB’nin aday ülkelere yönelik katılım sürecinde reforma gittiğini, reform adımının olumlu yönler içermesine rağmen radikal bir yenilik getirmeyeceğini vurguladı. Nas, genişleme sürecinin başarısını AB’nin iradesi ve inandırıcılığı ile aday ülkelerin reform gerçekleştirme konusunda kararlılıklarının belirleyeceğini söyledi. Nas, AB genişleme sürecinde Batı Balkanlar gibi bir ayrıma gitmenin yapay bir kategorizasyon olduğunu ve Balkanların bir bütün olarak ele alınması gerektiğini belirtti. Nas, Türkiye’nin Balkan ülkesi kimliği taşıdığını vurguladı ve genişleme sürecinde Türkiye’ye karşı ayrımcı bir yaklaşımın bölgede yeni sınırlar yaratmak anlamına geleceğini, AB’nin yaymaya çalıştığı değerler açısından da olumsuz sonuçlar doğuracağını söyledi.

Panelin videosunu buradan izleyebilirsiniz.

2020

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT