PANEL:AB VE NATO BOYUTUNDA SALGIN SONRASI DIŞ POLİTİKA

Kayıt bağlantısı: https://zoom.us/webinar/register

Şifre: 795323

Konuşmacılar:

Büyükelçi Mehmet Kemal BOZAY, AB Nezdinde Türkiye Daimî Temsilcisi

Büyükelçi Basat ÖZTÜRK, NATO Nezdinde Türkiye Daimî Temsilcisi

Açılış ve takdim - Ayhan ZEYTİNOĞLU, TOBB Başkan Yardımcısı ve İKV Yönetim Kurulu Başkanı

Moderatör – Mustafa BAYBURTLU, TOBB AB Daire Başkanı

Açıklayıcı Notlar

Modern çağda ilk kez bir salgın, ülke ayırımı yapmadan, yaşam tarzına bakmadan, zengin-fakir, gelişmiş-geri kalmış ekonomi ayırımı yapmadan herkesi vurdu. Dünya ülkeleri yakın tarihimizde, şimdiye kadar yaşanan hiçbir küresel krizde ekonomik ve sosyal bakımdan böylesine felç olmadı.

Salgından sonrası da pek parlak gözükmüyor. Bu krizden sonra ekonomilerin, hükümetlerin, toplumsal kurumların, uluslararası işbirliğinin ve insanların güven duygularının tekrar ayağa kalkması en iyi ihtimalle yıllar sürecek. 

Kimilerinin yararlandığını, kimilerinin şikayetçi olduğunu bildiğimiz, tanıdığımız küreselleşme başka bir yöne doğru evrilecek ve detaylarını şu an kestiremeyeceğimiz, neler getireceğini bilemediğimiz bir başka seviyeye geçecek.

İklim değişikliği, terör, göç gibi aşinası olduğumuz küresel sorunlar devam edecek, ama devletlerarası (özellikle lider adayları arası) çatışmaların artması, ittifakların sarsılması, yoksulluk ve eşitsizliklerin etkisiyle toplumsal istikrarın bozulması, artan korumacılık, aşırı akımların daha da güç kazanması gibi muazzam yeni sorunlarla karşı karşıya kalacağız.    

Bir yandan da değerlerin, özellikle de demokrasinin fazileti ve etkinliği sorgulanıyor, mevcut sorunları çözmede etkisiz kalan yapılar, kurumlar ve prensiplere inanç azalıyor.

Hepimiz salgın ve insan sağlığı boyutuna öyle konsantre olduk ki, birkaç ay önce onlardan başka hiçbir şey konuşmadığımız çok önemli konular kamuoyunun gündeminde kendisine hiçbir şekilde yer bulamıyor.

Bunlardan birisi, batımızdaki -tüm eksikliklerine rağmen- ekonomik refah, siyasi istikrar ve barış alanı Avrupa Birliği ile ilişkilerimiz ve AB’nin geleceği.

İkincisi ise doğumuzdaki ekonomik ve siyasi istikrarsızlık ve savaş alanında vuku bulan, doğrudan veya dolaylı etkilerini, özellikle de güvenlik boyutunda tüm ağırlığı ile hissettiğimiz gelişmeler. Suriye, İran, Rusya ile ilişkiler ve Doğu Akdeniz’deki durum.

Biz gözlerimizi korona virüs salgınına odakladık diye bu sorunların hiçbiri ortadan kalkmış, hatta ara bile vermiş değil. Sorunlar büyüyerek devam ediyor. Salgın bittiği gün her biri daha da ağırlaşmış olarak kapımızı çalacak.

Tüm bu konularda son durumun ne olduğunu ve yakın gelecekte bizi nelerin beklendiğini, dünyanın nabzını Avrupa’nın başkentinde tutan en iyi uzmanlardan, AB ve NATO misyon şeflerimizden dinlemek istiyorsanız yapmanız gereken çok basit. Aşağıdaki linki tıklayarak toplantımıza kaydolabilirsiniz:
https://tobb-org.zoom.us/webinar/register/WN_QsU0IHksTQavs0CzaoASgQ

2020

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT