AVRO GRUBU’NUN DESTEK PAKETİ KONUSUNDA ANLAŞMASI ÜMİT VERİCİ

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Avro Grubu’nun 9 Nisan 2020 tarihinde yapılan toplantısında COVID-19 kriz karşısında alınacak önlemler konusunda anlaşmaya varmasını olumlu bulduğunu belirtti. Başkan Zeytinoğlu, COVID-19 pandemisinin son derece ciddi bir ekonomik krize yol açtığını ve AB’nin bu konuda sağlayacağı desteklerin önemli olduğunu belirtti. Başkan Zeytinoğlu AB dayanışması açısından üst düzeyde destek sağlanmasının gereğine değindi ve AB’nin krizden çıkabilmesinin Türkiye için de önemli olduğunu kaydetti.

Başkan Zeytinoğlu şunları söyledi:

“Avro Alanı ülkelerinin maliye bakanlarından oluşan Avro Grubu önemli kararlar aldı. Buna göre 500 milyar avroluk bir önlemler paketi uygulanması konusunda anlaşıldı. Bugüne kadar işletilmemiş olan Avrupa İstikrar Mekanizması kapsamında 240 milyar avroluk krediler 2 hafta içinde operasyonel olacak. Daha önce mali kriz sırasında Yunanistan’a uygulanan katı mali kurallar bu kez esnetilecek. Bu fondan yararlanan ülkeler kriz sonrasında Avro Alanı’nın makroekonomik gözetim sistemine tekrar dahil olacak. Bu şekilde kriz döneminde esnetilen mali disiplinin tekrar sağlanması mümkün olabilecek. İstikrar Mekanizması kapsamında özellikle doğrudan ve dolaylı sağlık harcamaları ile ekonomik kriz karşısında destek sağlanacak. Gerekirse Avrupa İstikrar Mekanizması kapsamındaki toplam tutar olan 410 milyar avronun tamamı da kullanılabilecek. Bunun yanında SURE adlı program altında Avrupa Komisyonu kısa çalışma ödeneği için Üye Devletlere 100 milyar avro destek sağlayacak.  Şirketlere ve KOBİ’lere destek olmak üzere Avrupa Yatırım Bankası kapsamında 200 milyar avroluk bir fon kurulması da kararlaştırıldı. Bu önlemleri özellikle krizin en üst noktasında Üye Devletlere destek sağlaması açısından olumlu değerlendiriyorum. Ancak ekonominin tekrar toparlanması zaman alabilir. Özellikle İtalya ve İspanya gibi krizden en fazla etkilenen ülkeler için ek desteğe ihtiyaç olabilir. Bunun için bir korona tahvili çıkarılması fikri ortaya atılmıştı. Ancak Almanya, Hollanda, Avusturya ve Finlandiya tarafından kabul görmedi. Borçlanmanın Avro Alanı tarafından ortak yapılması şu aşamada mümkün olmasa da ilerde konu tekrar gündeme gelebilir. Bunun için İtalya gibi ülkelerin tüm borcunu üstlenmek yerine, krizden çıkmak için gerekli borçlanma için yeni bir Kurtarma Fonu oluşturulması düşünülebilir”.

Başkan Zeytinoğlu, konunun Türkiye için de önemli olduğuna şöyle dikkat çekti:

“Türkiye gibi AB ile ileri düzeyde ticari ve ekonomik ilişkileri olan bir ülke için AB ekonomisinin toparlanması büyük önem taşıyor. Salgının kontrol altına alınmasına bağlı olarak üretim ve ticaretinin tekrar normale dönmesi Türkiye için de önemli. İhracatımızın yarısı başta Almanya olmak üzere AB ülkelerine gidiyor. AB pazarının yeniden canlanması ile ihracatta düşüş geriye döndürülebilir. Ayrıca krizden çıktıktan sonra Türkiye-AB Gümrük Birliği’nin güncellenmesi de yeniden gündeme gelecektir. Avrupa pazarına entegre bir üretim üssü olarak Türkiye’nin önemi kriz sonrasında daha da iyi anlaşılacak.”

2020

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT