“AB BU KRİZİ YA DAYANIŞMA İLE ATLATACAK YA DA KRİZDEN ÇIKAMAYACAK”

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Korona virüs pandemisinin tetiklediği krizin AB’nin dayanışma ilkesi üzerinde büyük bir baskı oluşturduğunu belirtti ve AB’nin bu ilkeye ne kadar işlerlik kazandıracağının Birliğin geleceği açısından kritik önemde olduğunu vurguladı. Başkan Zeytinoğlu, Avrupa Komisyonunun hazırladığı 100 milyar avroluk işsizlik reasürans önerisinin iyi bir adım olacağını ancak Korona Bond’a da mutlaka işlerlik kazandırılması gerektiğini söyledi. Başkan Zeytinoğlu, AB ülkeleri Korona virüs pandemisinden farklı düzeylerde etkilense de, olumsuz etkilerinin AB’nin her tarafında hissedileceğini ve bu krizden çıkmak için ülkelerin ortak politikalar yürütmesinin şart olduğunu belirtti.

İKV Başkanı Zeytinoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Tüm dünya gibi AB de büyük bir kriz ile karşı karşıya. Korona virüs pandemisi öncelikle bir sağlık krizi. Hızla bulaşarak yayılan ve İtalya’daki son veriler ışığında, yüzde 11’i aşan ölüm oranına yol açan COVID-19 virüsü sağlık sistemleri üzerinde eşi görülmemiş bir baskıya yol açıyor. Bu açıdan koruyucu ekipman, solunum cihazı gibi tıbbi ürünlerin krizden en çok etkilenen ülkelere iletilmesinde AB ilk etapta çok geç kaldı. Özellikle İtalya’da ‘AB bizi yalnız bıraktı’ izlenimine neden oldu. Daha sonra 16 Mart 2020 itibarıyla Komisyon devreye girdi. AB’ye seyahat yasağı gibi önlemlerin yanında, pandemiyle mücadele için gerekli tıbbi ekipman stoku oluşturuldu. Bazı hastalar tedavi için İtalya ve Fransa’dan Almanya’ya gönderildi. Ancak Çin ve Rusya gibi ülkelerin de İtalya’ya AB’den de önce yardım göndermeleri ve bunun propagandasını da iyi yapmaları AB’nin algı yaratmakta geç kaldığını ortaya koydu. Gecikerek de olsa AB bu alanda öne geçmeye çalışıyor.”

Başkan Zeytinoğlu, krizin ekonomik boyutunun üzerinde durarak, AB’nin Avro Alanı’nda gerekli önlemleri alarak krizin ekonomik ve sosyal etkileri ile mücadele etmesi gerektiğini vurguladı:

“Krona virüs pandemisinin ekonomik etkileri de dalga dalga hissediliyor ve hissedilecek. Birçok ülke ve sektörde üretim yavaşladı ve durma noktasına geldi. Tüketim davranışları değişti. Bazı sektörlerde üretim, koruyucu maske gibi ekipman imalatına kaydı. Ticaret ağları son derecede olumsuz etkilendi. AB’ye baktığımızda ekonomideki krizi tüm ülkeleri vuruyor. Ancak zaten bütçe açığı yüksek olan İtalya ve İspanya gibi ülkeleri daha da olumsuz etkileyecek. Avro Alanı’nda geçerli olan ve katı mali disiplin öngören kurallar ilk etapta gevşetildi. Ancak İtalya ve İspanya gibi ülkelerin borçlanma ihtiyaçlarına cevap verebilmek için Korona Bond denilen ortak bonoların piyasaya sürülmesi önemli bir adım olabilir. Geçtiğimiz günlerde 9 AB ülkesinin öne sürdüğü bu öneri başta Hollanda olmak üzere, Almanya, Avusturya ve Finlandiya tarafından reddedildi. Bu Avro Alanı’nın geleceği açısından son derece olumsuz bir gelişme. Bu ülkeler şunu unutmamalı ki İtalya ve İspanya gibi Avro Alanı ülkelerinin büyük bir iktisadi krize girmeleri diğerlerini de etkileyecektir. Ya birlikte krizden çıkacaklar ya da çıkamayacaklar. Avrupa Komisyonunun son olarak getirdiği 100 milyar avroluk işsizlik reasürans önerisi ise olumlu. Hızla artan işsizliğe karşı bir destek mekanizması oluşturulmasını mümkün kılacak ve bu öneri mutlaka desteklenmeli.”

2020

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT