AMB KORONA VİRÜS SALGINININ ETKİLERİNİ AZALTMAK İÇİN ACİL ALIM PROGRAMI AÇIKLADI

Tüm dünyada merkez bankaları korona virüsünün ülke ekonomilerinde yarattığı yıkıcı etkilerin azaltılması amacıyla birtakım önlemler alırken Avrupa Merkez Bankası (AMB) da Avro Alanı’na yönelik 750 milyar avro (820 milyar dolar) tutarında acil bir mali paket açıkladı. Bu kapsamda AMB’nin, “Küresel Salgına Karşı Acil Alım Programı” kapsamında Avro Alanı ülkelerinin kamu ve özel sektör borçlanma senetlerini satın alması planlanıyor. Program dâhilinde AMB varlık alım işlemlerini 2020 sonuna kadar yürütmeyi ve mevcut varlık alımı programı kapsamındaki bütün varlık kategorilerini içermeyi hedefliyor.

 Programın temel esasları şu şekilde belirlendi:

 • AMB’nin kamu sektörüne ilişkin varlık alımlarında, ulusal merkez bankalarının tahsis tutarları esas alınmaya devam edilecek. Yeni Program kapsamında varlık alımları esnek bir şekilde gerçekleştirilerek, satın alma akışlarının zaman içinde, varlık sınıfları arasında ve yetki alanları arasında dağılımında dalgalanmalara izin verilecek.

 • Program kapsamındaki varlık alımlarında Yunan Hükümeti tarafından ihraç edilen menkul kıymetler uygunluk şartlarından muaf tutulacak.

 • Virüs salgının kriz aşaması sona erdiğine kanaat getirildiğinde program kapsamındaki net varlık alımları sona erdirilecek. Ancak bunun her durumda 2020 sonundan önce gerçekleşmesi öngörülmüyor.

 • Reel sektör alım programı kapsamındaki uygun varlıkların çeşitliliği finansal olmayan borçlanma senetlerine genişletecek ve yeterli kredi kalitesine sahip tüm ticari senetler yeni program altında satın alınabilecek.

 • Teminat çerçevesinin ana risk parametreleri düzenlenerek teminat standartları kolaylaştırılacak. 

 AMB Yönetim Kurulu korona virüs salgınına karşı alınacak önlemlerde sıkı ve güçlü bir duruş ortaya koyarak yaptığı basın açıklamasında bunu şu ifadelerle belirtti: “AMB bu son derece zorlu dönemde Avro Alanı’nın tüm vatandaşlarını destekleme rolünü üstlenmeye kararlıdır. AMB ekonominin tüm sektörlerinin bu şoka karşı destekleyici finansman koşullarından faydalanmasını sağlayacaktır. Bu durum, aileler, firmalar, bankalar ve hükümetler için aynı şekilde geçerlidir. AMB, yetkisi dâhilinde gereken her şeyi yapacaktır. Bu amaçla, gerektiğinde varlık satın alım programlarının büyüklüğünü artırabilecek bileşimleri devreye sokmaya hazırdır. Ekonomiyi desteklemek için tüm seçenekleri ve tüm olasılıkları araştıracaktır.”

2020

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT