İKV BAŞKANI ZEYTİNOĞLU, ICC GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ’NİN AÇILIŞINA KATILDI

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 24 Şubat 2020 tarihinde, ICC Girişimcilik Merkezi’nin İstanbul bölge ofisinin açılışı ve imza törenine katıldı. Törene ayrıca TOBB ve ICC Türkiye Milli Komitesi Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, ICC Genel Sekreteri John Denton, Habitat Derneği Kurucusu ve Başkanı Sezai Hazır, Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş katıldı.

ICC Girişimcilik Merkezi, İstanbul’da bölge ofisi kurarak, TOBB, Facebook ve Habitat’ın işbirliğinde oluşturulan ‘Facebook İstasyon’a ortak oldu. Bu işbirliği ile Türkiye’deki işletmelerin sınır ötesi pazarlara erişmeleri ve ihracat alanına odaklanan çeşitli eğitimler ve programlar düzenlenmesi hedefleniyor. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, girişimcilerin küresel ticarette aktif oyuncu olabilmelerini kolaylaştıracak önemli bir adım attıklarını vurguladı.
 

Hisarcıklıoğlu’ndan ‘Küresel Girişimci Olma’ Mesajı

ICC Girişimcilik Merkezi, yerel firmaları uluslararası networke katmayı hedefliyor. TOBB ve ICC Türkiye Milli Komitesi Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu imza töreninde yaptığı konuşmada; girişimciliğin yaygınlaşması ve girişimcilik modellerinin çeşitlenmesi noktasında daha çok katkı vermek gerektiğine değinirken, “Ancak bu sayede bölgemizdeki girişimciler küresel ticaret düzeyinde birer oyuncu olabilirler. Küresel düzeyde Girişimci olmanın yolu da öncelikle, Balkanlar, Kafkasya, Orta Asya, Kuzey Afrika ve Körfez ülkelerinin girişimcileriyle birlikte bölgesel bir girişimcilik merkezi olmamızla gerçekleşebilir” dedi.

ICC Girişimcilik Merkezi İstanbul bölge ofisi ile küresel düzeyde ICC’nin tüm networkünün İstanbul’a gelmiş olduğundan bahseden Hisarcıklıoğlu, “Bu küresel network içerisinde 100'den fazla ülkeden Ticaret Odaları ve Birlikleri ile ICC üyesi uluslararası firmalar var. Bu Merkez; Gençlerin becerilerini geliştirmesi, yereldeki girişimcilerimizin, Start-uplarımızın küreselde bağlantılar kurması ve ilişkilerini artırması için çalışacak. Kısaca, ICC Türkiye Milli Komitemiz ve ICC Girişimcilik Merkezi İstanbul ofisi ile küresel network artık girişimcilerimize daha yakın” diye konuştu.

İş dünyasının ve ülkenin geleceğini girişimcilikte gördüklerine vurgu yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, gençlerin girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak görmelerinde teknolojinin büyük payı olduğun kaydetti. Hisarcıklıoğlu, “Geleceğimizi kurgularken önce teknoloji kavramını anlamalıyız. Bugün hayatımızın merkezinde olan birçok teknoloji bundan 10 yıl önce icat edilmemişti.  Dünyanın en büyük şirketleri listesinde eskiden finans ve enerji şirketleri ağırlıklı olurdu. Artık küresel devler listesinde mazisi 10-15 yılı bulmayan teknoloji girişimlerini görüyoruz” ifadesini kullandı.

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ise konuşmasında bu işbirliğinin Türkiye için çok önemli bir adım olduğuna işaret ederek, girişimcilik ofislerini çok önemsediklerinin altını çizdi. Temel görevlerinin ihracatı artırmak olduğunu ifade eden Turagay “Geçen sene yüzde 2,2 ihracatımızı artırdık. Dünyada değer bazında ihracatı en fazla artıran 8 ülkeden birisi olduk. Gelişen bu dünyada bizim dijital ortamdan yararlanarak girişimci sayımızı artırmamız lazım. Bunun için de bu merkezler çok önemli. Gidecek daha çok yolumuz var” dedi.

Turagay, bu merkezlerde mümkün olduğunca farkındalığı artırmak gerektiğini belirterek, “İşletmelerin yeni kapılara ulaşabileceği bir yol açılıyor. İnsanımızda girişimci ruhu var ama bunu bir türlü eyleme dönüştüremiyoruz. Sosyal medyayı iş hayatına daha fazla transfer etmeliyiz” diye konuştu. Ticaret Bakan Yardımcısı Turagay, Ticaret Bakanlığı’nın girişimcilik ve ticareti artırmak üzere yaptığı projeler hakkında bilgi verdi ve Bakanlık olarak her zaman girişimcilerin yanında olacaklarını vurguladı.

ICC Genel Sekreteri John Denton da tüm dünyada kaliteli ortaklıklar kurduklarından bahsederken “Bunlardan en önemlilerinden birisi Rifat bey, TOBB ve Türk şirketleriyle kurduğumuz ortaklıklar” dedi. Denton, İstanbul’u Kafkasya ve Orta Asya’nın girişimcilik merkezi yapmak istediklerinden söz etti.

John Denton şöyle konuştu: “Amacımız tüm dünyada iş dünyasının fırsatlar sunması faydalı olması. Teknoloji herkesin işine yarasın, küresel kalite artsın. Biz girişimciliği fırsat yaratmak olarak görüyoruz. Geçinmeye çalışan insanlara fırsat yaratmak için. ICC TOBB ile ortaklık halinde başkaları için fırsat yaratmaya çalışıyor. Pazar ekonomisinin sahip olduğu imkânlar herkese erişsin. Bunu mümkün kılacak mekanizmalar oluşturmalıyız. Türkiye’nin bağlantılarının potansiyeli görmek istiyoruz. İstanbul’dakilere tutunacakları yeri bulmalarını sağlayacağız. Kuvvetli yönlerimizi devreye sokacağız. Köprüler getireceğiz. Girişimciyi desteklemek için eko sistem yaratmak lazım. ICC hükümetlerin eksik kaldığı şeyleri başaracak”.

2020

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT