İKV KÜRESEL POLİTİKADA RUSYA`NIN ROLÜNÜ ELE ALAN BİR TOPLANTI DÜZENLİYOR

İKTİSADİ KALKINMA VAKFI (İKV)
ve
İSTANBUL POLİTİKALAR MERKEZİ (İPM)

olarak sizleri kapalı yuvarlak masa toplantımızda aramızda görmekten memnuniyet duyarız:


Küresel Politikada Rusya’nın Rolünü Yeniden Değerlendirmek

Konuşmacılar

Fyodor Lukyanov
Yazı İşleri Müdürü, Russia in Global Affairs 

Michael Reynolds
Öğretim Üyesi, Doç. Dr., Princeton Üniversitesi

20 ŞUBAT 2020, PERŞEMBE
10:00 – 12:00

Yer: İbrahim Çağlar Toplantı Salonu, TOBB Plaza, Esentepe Mah. Harman Sk. No: 10 Levent Şişli İstanbul

 

Batı’nın kriz ve iç kargaşa anında Rusya; varlığını yalnızca komşu Gürcistan ve Ukrayna’da değil, Libya, Suriye ve hatta Batı demokrasilerinde de hissettiren son derece önemli bir aktör haline gelmiştir. Önde gelen iki uluslararası uzmanın katılımıyla düzenlenecek kapalı yuvarlak masa toplantısında, Rusya’nın küresel politikadaki yeni rolü, önemli sorular ekseninde ele alınacaktır. Rusya, küresel güç intikali çabalarında hangi özgün avantajlara sahiptir ve ne gibi kısıtlamalarla karşı karşıyadır? Rus Dış Politikası, Suriye’den Sahra Altı Afrika’ya uzanan coğrafyada ülkenin etkisinin artırılmasında ne ölçüde başarı sağlamış ve ne ölçüde başarısız olmuştur? Son olarak Rusya’da, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in anayasal reform teklifi gibi iç siyasi gelişmeler, Rus Dış Politikası’nın izleyeceği yörünge açısından ne anlama gelmektedir?

Etkinlik dili İngilizce olup, simultane tercüme hizmeti sağlanmayacaktır.

LCV: Yeliz Şahin, ysahin@ikv.org.tr adresine e-posta yoluyla kayıt yaptırmanızı rica ederiz.

Fyodor Lukyanov, Uluslararası ilişkiler dergisi Russia in Global Affairs’ın Yazı İşleri Müdürü; Moskova merkezli sivil toplum kuruluşu Dış ve Savunma Politikaları Konseyi’nin Başkanı ve Moskova merkezli düşünce kuruluşu ve tartışma forumu Valdai Tartışma Kulübü’nün Araştırma Direktörü’dür. Aynı zamanda, Moskova’da bulunan Ulusal Araştırma Üniversitesi Ekonomi Yüksekokulu Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olan Lukyanov’un araştırmaları; Rusya’nın dış politikası, Batı ile ilişkileri ve özellikle Türkiye ile Suriye bağlamında Orta Doğu’daki angajmanına odaklanmaktadır.

Michael A. Reynolds, Princeton Üniversitesi Yakın Doğu Çalışmaları Bölümü’nde Doçent Doktor ve Rusya, Doğu Avrupa ve Avrasya Çalışmaları Programı Direktörü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda, Foreign Policy Research Institute’ta Kıdemli Araştırmacı’dır. 2011 yılında Cambridge University Press’ten yayımlanan Shattering Empires: The Clash and Collapse of the Ottoman and Russian Empires (İmparatorlukların Çöküşü - Osmanlı-Rus Çatışması) adlı kitabı, American Historical Association George Louis Beer uluslararası tarih ödülünü kazanmış ve Financial Times’ın yaz okuma önerileri arasında yer almıştır. Araştırma alanları; Osmanlı tarihi, modern Orta Doğu tarihi, Rusya ve Avrasya tarihi, Türk Dış Politikası ve ABD Dış Politikası’dır.

2020

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT