FİLİSTİNLİLERİ SÜREÇTEN DIŞLAYAN BİR PLAN BÖLGEDE BARIŞI SAĞLAYAMAZ

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ABD Başkanı Trump tarafından açıklanan Filistin Barış Planını yorumladı. Başkan Zeytinoğlu Planın tek taraflı olduğunu ve yalnızca İsrail’in güvenliğini gözeterek tasarlandığını belirtti. Başkan Zeytinoğlu, Filistinlilerin yer almadığı bir barış sürecinin ölü doğmuş sayılacağını belirtti. İKV Başkanı Zeytinoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Başkan Trump’ın “Yüzyılın Anlaşması” olarak sunduğu Barış Planı ne yazık ki bölgeye barış getirmekten uzak. Trump’ın ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması kararında olduğu gibi bu planda da sadece İsrail tarafından konuya yaklaştığını ve Filistinlilerin maruz kaldığı haksızlık ve adaletsizliği dikkate almadığını görüyoruz. Trump’ın bu hareketinin arkasında iç politika endişeleri yatıyor. Trump hem dikkatleri azil sürecinden uzaklaştırmak istiyor, hem de 2020 seçimleri için hazırlanıyor. İsrail-Filistin meselesi gibi tüm bölge barışını ilgilendiren bir konuyu iç politika malzemesi haline getirmesini son derecede yanlış buluyoruz.”

Başkan Zeytinoğlu, Trump’ın önerdiği planın bugüne kadar Birleşmiş Milletler çerçevesinde belirlenen önceliklere uygun olmadığını ve iki devletli çözüm, İsrail’in yeni yerleşim yapmaması, 1967’de işgal ettiği topraklardan çekilmesi, 6 milyona yakın Filistinli mültecinin geri dönmesi gibi ilkeleri hiçe saydığını belirtti. Başkan Zeytinoğlu, Filistin tarafının pozisyonunu dikkate almadan, mevcut durumu bir oldu-bittiye getirerek kabul ettirmeye çalışmanın sürdürülebilir barışı sağlamayacağını vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Filistin sorununun kapsamlı ve adilane bir çözüme kavuşturulması elbette ki bölgenin istikrarı için çok önemli. Ancak çözüm tek taraflı dayatmayla sağlanamaz. Trump sorunun kaynağına inmeden, bir ‘oldu-bitti’ ile çözümü dayatmayı amaçlıyor. Sürdürülebilir barış bu şekilde sağlanamaz.”

İKV Başkanı Zeytinoğlu Cenin’deki “Barış için Sanayi” projesini de hatırlattı ve iş dünyasının bölgedeki yoksulluk ve dışlanmışlık sorunlarına çözüm olmak için adım atması ve bölgeye yatırımlara ön ayak olmasının da desteklenmesi gerektiğini belirtti. Başkan Zeytinoğlu ekonomik olarak bölgeye yatırım yapılmasının siyasi çözümü de kolaylaştıracağını belirtti. Zeytinoğlu, Türkiye’nin Filistin sorununa yaklaşımının ve iki devletli çözümün AB pozisyonu ile uyumlu olduğunu vurguladı. Barış çabalarında AB ile işbirliği ve koordinasyon sağlanmasını öneren Zeytinoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“AB’nin Filistin sorununa bakışı ABD’den farklı. AB bağımsız, demokratik, birleşik ve varlığını sürdürme kapasitesine sahip olacak bir Filistin devletini öngören iki devletli çözümü destekliyor. Bu açıdan Türkiye’nin bakışı ile ortak yönleri var. Türkiye Filistin konusundaki girişimlerini AB ile koordine edebilir”.

2020

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT