İKV BAŞKANI ZEYTİNOĞLU, İSO MECLİS TOPLANTISINA KATILDI

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 22 Ocak 2020 tarihinde, “Sürdürülebilir Büyüme için Nitelikli Üretim Ekonomisine Geçişte Eğitim, Kalite ve Ar-Ge’nin Önemi” ana gündemi ile Odakule Fazıl Zobu Meclis Salonu’nda düzenlenen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Ocak ayı olağan Meclis toplantısına katıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun konuk olduğu toplantıya, İSO Başkanı Erdal Bahçivan, İSO Meclis Başkanı ve İKV Başkan Yardımcısı Zeynep Bodur Okyay, İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas ile Strateji ve İş Geliştirme Müdürü M. Gökhan Kilit katıldı.

Hisarcıklıoğlu konuşmasında, dünya genelinde iş dünyasının gündeminin Türkiye ile aynı olduğunu belirterek, Çin, AB, Brexit, dijital ekonomi gibi konuların tüm dünyada öne çıkan konular arasında yer aldığını söyledi.

Eğitime yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"Her sektöre yapılan yatırımda kar da zarar da edebilirsiniz, eğitim hariç. Eğitime yapılan yatırımda her türlü kar var. 81 ilde eğitime çok büyük yatırımlar yaptık. TOBB olarak 81 ilde eğitime yaptığımız katkı 270 milyon Dolar.

Genel değerlendirmelere geçersek, dünya ekonomisinde genel görünüme baktığımızda, 3 ülke hariç bütün ülke ekonomilerinde büyüme bekleniyor. Bölgeler bazında büyüme beklentilerine baktığımızda, ABD hariç tüm bölgelerde 2020-2021'de büyümenin artması bekleniyor, bu bizim için de geçerli ve bu Türkiye için iyi haber."

Dünya ekonomisinde mevcut risklerden bahseden Hisarcıklıoğlu, dünyadaki borçlanma oranının yüksekliğine işaret edip, dünyanın bu zamana kadar hiç bu kadar borçlu olmadığını, bu borçlanmanın büyük risk taşıdığını vurguladı.

Diğer bir riskin de dünyadaki ekonomik modelde olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Dünyada, en üst yüzde 1'in sahip olduğu servet, yüzde 99'un sahip olduğu servetten fazla. Biri artarken, diğeri aşağı doğru gidiyor. Dünya barışı ve istikrarı için en büyük sıkıntı bu. Bütün dünyanın rahatsız olması gereken tablo." ifadelerini kullandı.

"Dünyanın Daha Adil ve Sürdürülebilir Yeni Bir Ekonomik Modele İhtiyacı Var"

Hisarcıklıoğlu, dünyanın daha adil ve sürdürülebilir yeni bir ekonomik modele ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Kapitalizmin dönüşüme ihtiyacı olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yeni bir iktisadi, hukuki ve çevreye saygılı bir altyapıyı kurup, adil ve istikrarlı bir büyüme modeline dünyanın ihtiyacı var, dünyanın buna geçmesi lazım. Kapitalizm, yeniden kendini tarif etmeli. Türkiye'ye baktığımızda, 2019'a sıkıntılı başladık. 2019'un son çeyreği için yüzde 5'lik büyüme bekliyorum. İş dünyası olarak bu hedefe kilitlendik, risklerimiz var ama fırsatlara iyi odaklanmalıyız."

Türkiye ekonomisi için risk ve fırsatlar hakkında bilgi veren Hisarcıklıoğlu, bunların içinde özellikle siber saldırılara dikkati çekerek, 2020 yılında siber saldırıların daha da artacağı öngörüsünde bulunarak, buna önlem alınması gerektiğini kaydetti.

Başkan Hisarcıklıoğlu, 2020'de AB ile ilişkilerin daha ılımlı olacağı yorumunu yaptı. Brexit sürecinden en fazla zarar görecek ülkelerden birinin Türkiye olacağına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, bir an önce yapılması gereken Serbest Ticaret Anlaşması'nda Türkiye'nin elini şimdilik AB’nin bağladığına dikkati çekti. Türkiye'nin Otomobili konusunda da görüşlerini paylaşan Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin Otomobili, sanayinin dönüşümünde rol model olacak. İlk defa Türkiye'deki önemli iş insanları bir araya gelerek Türkiye'nin geleceğine yatırım yapıyor. İlk defa böyle bir model oldu. Türkiye'nin Otomobili demek, yeni bir sanayi politikası ve teşvik yaklaşımı, yeni bir yatırımcı ortaklık modeli, ekosistem geliştirme ve dönüştürme misyonu demek."

Toplantı çerçevesinde sanayicilere start-up firmaları ile çalışma çağrısında bulunan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, toplantı çerçevesinde Meclis üyelerinin sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledi.

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ise konuşmasında, "Değişim çağında geleceğe ilişkin endişeleri azaltmak, kaygıların yerine umutları yeşertmek için her zaman ifade ettiğimiz gibi üretim odaklı bir ekonomi anlayışı hâkim kılınmalı. Arzu ettiğimiz büyüme, 'nitelikli büyüme'dir." ifadelerini kullandı. Bahçıvan, toplantıdaki konuşmasında, başta bilim ve teknoloji olmak üzere, birçok alanda yaşanan değişimlerle yeni dünyanın şekillendiği bir dönemden geçildiğini söyledi.

Toplumların da bu değişimden nasibini alarak hızlı, köklü ve büyük değişiklikler yaşadığına işaret eden Bahçıvan, değişimlerin sanayiciler için de geçerli olduğunu, bu değişim sürecinde bilgi, inovasyon ve kalitenin çok önemli bir role sahip olduğunu aktardı.

Bahçıvan şunları kaydetti:

"Rekabet her geçen gün artarken, sanayicilik de yeni nesil bir anlayışla tüm dünyada yeniden değer kazanıyor. Böyle bir süreçte Türkiye'nin yeni ve çok daha geniş ufuklu bir anlayışa yönelmesi gerektiğine inanıyoruz. Bunu yapmak zorundayız. Çünkü bugün dünya toplumları daha fazla refah, daha fazla adalet ve öngörülebilir bir gelecek istiyor. Bunun için de nitelikli ve sürdürülebilir büyümenin sağlanması gerekiyor”.

 

2020

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT