İKV BAŞKANI ZEYTİNOĞLU YENİ KOMİSYONU DEĞERLENDİRDİ

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Ursula von der Leyen başkanlığında 2019-2024 döneminde görev yapması öngörülen Avrupa Komisyonu’nun, Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından onaylanmasını değerlendirdi.

“Almanya eski Savunma Bakanı Ursula von der Leyen başkanlığındaki Avrupa Komisyonu, dün AP Genel Kurulu’nda yapılan oylamada 157’ye karşı 461 oyla AP’nin onayını alarak 1 Aralık’ta göreve başlamaya hak kazandı. 707 oyun kullandığı oylamada, 89 parlamenter çekimser kaldı. Hakkındaki tüm tartışmalara rağmen von der Leyen Komisyonu’nun, AP’de 2014 yılında 423 oyla onaylanan Juncker Komisyonu’ndan daha büyük bir çoğunluğun desteğini alması dikkat çekiyor. Von der Leyen Komisyonu’nun, son olarak AB Konseyi’nde nitelikli çoğunlukla atanması gerekecek.

Von der Leyen Komisyonu, AP komitelerinde zorlu bir sürecin ardından, Komisyon üyeliğine aday gösterilen bazı isimlerin AP komite oturumlarında geçer not alamamaları nedeniyle bir ay gecikmeli olarak göreve başlıyor. Hatırlanacağı üzere, Macaristan, Romanya ve Fransa’nın Komisyon üyesi adaylarının elenmesi üzerine bu ülkelerin yeni isimler önermeleri gerekmişti.”

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 2019-2024 dönemi Avrupa Komisyonu hakkında şunları söyledi:

“Ursula von der Leyen, Avrupa Komisyonu Başkanlığını 1 Aralık’ta Jean-Claude Juncker’den devralacak. Avrupa Komisyonunun ilk kadın Başkanı sıfatıyla göreve gelecek olan Ursula von der Leyen’in kabinesi, kendisi dâhil 12 kadın ve 15 erkek üyesi ile AB kurumsal tarihinde cinsiyet eşitliğini sağlamaya en çok yaklaşan Avrupa Komisyonu olarak dikkat çekiyor.”

İKV Başkanı Zeytinoğlu, Birleşik Krallık hükümetinin Komisyon üyesi belirlemesi yönünde AB’den gelen çağrılara erken seçimi gerekçe göstererek uymaması nedeniyle yeni Komisyon’un 28 yerine 27 üyeyle göreve başlayacağını belirtti ve şöyle konuştu:

“AB Antlaşmalarına göre, Brexit tarihinin ertelenmesi üzerine Birleşik Krallık’ın da yeni Komisyon’a bir üye göndermesi gerekiyordu. Ancak Boris Johnson hükümetinin Komisyon üyesi adayı belirlememesi üzerine Komisyon, Birleşik Krallık hakkında hukuki süreç başlatmış durumda. Avrupa Komisyonunun işleyişinin aksamaması için Ursula von der Leyen başkanlığındaki Komisyon Üyeleri Heyeti, Birleşik Krallık’ın Komisyon üyesi olmadan onaylandı. Yine de Londra’nın bir Komisyon üyesi adayı belirlemesi gerekliliği geçerliliğini koruyor. Bu konu, önümüzdeki süreçte AB ile Birleşik Krallık’ı karşı karşıya getirme riski taşıyor.”

Von der Leyen’in başkanlık edeceği Avrupa Komisyonunun “jeopolitik bir Komisyon” olacağı yönündeki sözlerini yorumlayan İKV Başkanı Zeytinoğlu, şunları söyledi:

“’Jeopolitik Komisyon’ vurgusu yapan von der Leyen, 2019-2024 döneminde, AB’yi büyük güçler arasında çekişmelerin arttığı mevcut dünya düzeninde; stratejik hareket edebilen, daha bütünleşik ve kendine güvenen bir aktör haline getirmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda, AB’nin özerk hareket edebilecek kabiliyet kazanabilmesi, yeni Komisyonun öncelikleri arasında yer alıyor.”

İKV Başkanı Zeytinoğlu, yeni dönemde özellikle komşuluk ve genişleme dosyasından sorumlu komisyon üyeliğinin ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği makamlarının Türkiye açısından önem taşıdığını belirtti ve şöyle konuştu:

“2019-2024 dönemi Avrupa Komisyonu’nda, Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyeliği ile AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği makamları Türkiye’yi yakından ilgilendiren kilit pozisyonlar. Yeni Komisyon’da, komşuluk ve genişleme dosyası Macaristan’ın eski AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Olivér Várhelyi tarafından yürütülecek. Genişleme dosyasının Macaristan gibi genişleme ve Türkiye dostu bir ülkeden gelen bir ismin sorumluluğuna verilmesi olumlu bir gelişme. Hatırlanacağı gibi, 2014-2019 dönemi Avrupa Komisyonunda bu dosyadan sorumlu Avusturyalı Johannes Hahn’ın yaklaşımı ve açıklamaları, Türkiye-AB ilişkilerine katkı sağlamaktan ziyade ilişkilerde tansiyonun artmasına yol açmıştı.

Von der Leyen Komisyonu’nda, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği ve Komisyon Başkan Yardımcılığı görevinden AP eski Başkanı ve İspanya eski Dışişleri Bakanı Josep Borrell sorumlu olacak. AB’nin dış politika şefliğinin AP Başkanlığı sırasında Türkiye’ye yakın bir isim olarak bilinen ve son dönemde Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları konusunda yaptırımlara değil, diplomasiye öncelik verilmesi yaklaşımıyla öne çıkan Josep Borrell tarafından yürütülmesini olumlu karşılıyoruz.”

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yeni AB liderliğiyle ilgili sözlerini şöyle tamamladı:

“1 Aralık’ta yalnızca Avrupa Komisyonu’nda değil, AB Konseyi’nde de devir teslim yaşanacak. Ursula von der Leyen Avrupa Komisyonu Başkanı, Belçika eski Başbakanı Charles Michel ise AB Konseyi Başkanı olarak göreve gelecek. AB liderliğindeki bu görev değişiminin, Türkiye’nin AB ile ilişkilerinde de yeni bir sayfa açılmasına vesile olmasını temenni ediyor ve yeni AB liderliğine başarılar diliyoruz.”

2019

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT