İKV BAŞKANI ZEYTİNOĞLU, TÜRKİYE-KATAR İŞ FORUMU`NA KATILDI

İKV Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye ve Katar'ın karşılıklı ticaret hacminin 3 milyar dolara ulaştığını belirterek, "10 yıl önce ülkemizde yatırım yapan Katar sermayesi 100 milyon dolarlardayken, şimdi bu rakam 2,5 milyar dolar oldu. Türk firmalarının Katar'da üstlendiği projelerin değeri 17 milyar dolara ulaştı." dedi.

Türkiye ve Katar'ın ticari ilişkilerinin ele alındığı Türkiye-Katar İş Forumu'na, İKV Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu, Katar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mohamed bin Jawhar al-Mohamed ve iki ülkeden çok sayıda firma temsilcileri katıldı. İstanbul'da 21 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilen forumda, iki ülkeden çeşitli firmalar arasında ticari işbirliği anlaşması imzalandı.

İKV Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu, forumda yaptığı konuşmada, Türk iş dünyası olarak Katar ile hep yakın durduklarını, Katar Odası ile pek çok platformda büyük bir uyumla çalıştıklarını söyledi.

Forumda, Türkiye ve Katar'dan her biri kendi sektörünün yıldızı olan pek çok iş insanıyla bir araya geleceklerini belirten Zeytinoğlu, "Şunu açıkça görüyoruz ki iş dünyalarımız birbirleriyle daha fazla iş yapmak istiyorlar. Burada pek çok sektörde ikili iş görüşmeleri de yapılacak. Bu buluşmalarla kazançlı ortaklıklar kurulacaktır" dedi.

Zeytinoğlu, 2016 yılındaki FETÖ darbe girişiminde Türkiye'ye ilk desteği Katarlı dostların verdiğini hatırlatarak, Katar Emiri, Katar Hükümeti ve Katar iş dünyasının Türkiye'nin yanında olduğunu ifade etti.Katar'ın, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütlerine karşı başlatılan Barış Pınarı Harekatı’na da destek olduğuna dikkati çeken Zeytinoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Bizim bir atasözümüzün dediği gibi 'Dost kara günde belli olur'. Biz zor günümüzde olan insanları asla unutmayız. Benzer şekilde Katar bölgesel sorunlarla karşı karşıya kaldığında Türkiye ve Türk iş dünyası da Katarlı dostlarının yanında oldular. Katar'a hem diplomatik hem de fiili destek verdik. Türkiye ve Katar birlikte olunca ekonomiye de bereket geldi. 10 yıl önce karşılıklı ticaret hacmimiz yarım milyar doları bulmazken, şimdi 3 milyar dolara ulaştık. 10 yıl önce ülkemizde yatırım yapan Katar sermayesi 100 milyon dolarlardayken, şimdi bu rakam 2,5 milyar dolar oldu. Türk firmalarının Katar'da üstlendiği projelerin değeri 17 milyar dolara ulaştı. Bunlar çok önemli gelişmeler ama işin daha başındayız. Bundan sonra daha büyük işler yapacağız."

 

2019

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT