TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNDE YENİ PERSPEKTİFLER PROJESİNİN DÖRDÜNCÜ PANELİ DÜZENLENDİ

İKV tarafından Friedrich Naumann Vakfı (FNF) mali desteği ile yürütülen “Türkiye-AB İlişkilerinde Yeni Perspektifler” projesinin “Türkiye-AB İlişkilerinde Neredeyiz? Nereye Gidiyoruz?” başlıklı dördüncü paneli 31 Ekim 2019 tarihinde Yalova Üniversitesinde düzenlendi. Açış konuşmasını İKV Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu’nun gerçekleştirdiği panelin konuşmacıları Marmara Üniversitesi İngilizce Siyaset Bilimi ve Ulusarası İlişkiler Bölümünden Prof. Dr. Erhan Doğan, İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, Türk-Alman Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Ebru Turhan’dı. Panelin moderatörlüğünü İKV Araştırma Müdürü Çisel İleri üstlendi.

Panelin açış konuşmasında Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu, katılımcılara Türkiye ve AB ilişkilerinin başlangıcı ve gelinen son durum hakkında bilgi verdi. Panelin ilk konuşmacısı Dr. Öğr. Üyesi Ebru Turhan, Türkiye ve AB ilişkilerindeki tıkanıklığa dikkat çekerek, 2002-2008 yılları arasında reform paketlerinin başarılı olduğunu ama 2013 ve 2014 yıllarından bu yana reform sürecinin siyasi ve ekonomik nedenlerle yavaşladığını belirtti. İlerleme Raporu’nda artık duraklama değil gerileme vurgusu olduğunu belirten Turhan, örnek olarak son Türkiye Raporu’nda 27 defa gerile ibaresinin geçtiğini belirtti. Eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin beş fasıla veto koymasıyla Fransız hükümetinin genişleme sürecini politikleştirdiğini de sözlerine ekledi. Son olarak Türkiye-Almanya ilişkilerine değinen Turhan; Almanya, Türkiye ve AB üçgeninin çok önemli olduğuna dikkat çekti. Turhan, konuşmasını 1 Eylül 2018’den itibaren ilişkilerin normalleşmesi için çaba harcanmaya başladığını belirterek, Heiko Maas’ın Türkiye ziyareti örneği ile sonlandırdı.

Panelin ikinci konuşmacısı İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, Türkiye’nin Gümrük Birliği sürecine değinerek Türkiye’nin üyesi olmamasına rağmen AB ile Gümrük Birliği'nde olduğunu, Gümrük Birliği sayesinde Türk sanayiinin ve ihracatının önemli bir değişim gösterdiğini ancak yıllar içerisinde Türkiye’nin AB’ye üye olmamasından da kaynaklanan sorunların arttığını belirtti. Brexit konusuna da değinen Nas, Brexit kararının alınmasının sebeplerini açıklayarak bugün gelinen noktada başta öngörülemeyen pek çok sorunla yüzleşmek zorunda kaldıklarına, AB’den ayrılmanın Birleşik Krallık için sanıldığından daha zorlu bir hal aldığını söyledi.

Panelin üçüncü konuşmacısı Prof. Dr. Erhan Doğan, kamuoyu araştırma sonuçlarının her zaman sağlıklı sonuçlar sağlamadığını, özellikle dış politika alanında kamuoyunun oluşmasını etkileyen pek çok faktör bulunduğunu belirtti.  Soru-cevap kısmının ardından katılımcılara İKV yayınlarının dağıtılmasıyla panel sona erdi.

 

2019

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT