İKV`DEN YENİ YAYIN: "TÜRKİYE VE AB`DE TARIM SEKTÖRÜNDEKİ GÜNCEL GELİŞMELER"

Küresel bağlamda politik, ekonomik, sosyal ve çevresel dönüşümlerin yaşandığı 2018 yılı, Türkiye-AB ilişkileriyle beraber hem Türkiye hem de AB üye ülkeleri için ileri adımları daha güçlü atmak ve hatalardan ders almak için geriye dönüp incelenmesi gereken bir zaman dilimini ifade ediyor. İstenilen hızda ve şekilde ilerlemeyen Türkiye-AB ilişkilerinde her şeye rağmen taraflar arasındaki organik bağı unutmamak ve AB üyeliğine giden yolda her politika alanında mevzuat uyumlarını sağlamak hayati önem taşıyor. Bu anlamda Birliğin ilk ortak politikası olma özelliği taşıyan Ortak Tarım Politikası'nın 2020 sonrası nasıl bir şekle bürüneceği tartışmaları, Türkiye’nin yakından takip etmesi gereken gelişmelerin başında geliyor. 

2018 yılını yükselen gıda fiyatları ve kontrol edilemeyen gıda enflasyonu tartışmalarıyla geçiren Türkiye, bu sebeplerle tarımsal üretim politikalarını yeniden gözden geçirmeye ve reform çalışmalarına hız verdi. Bu yönüyle AB ile paralel bir şekilde tarım sektöründeki sorunlara odaklanan Türkiye kamuoyu, politikalardaki yanlış ve eksik noktalara odaklanarak iyileştirmelere gidilmesi konusunda önemli bir baskı yarattı. Öte yandan 31 Ekim 2019 tarihine ertelenen Brexit’in tarım sektöründe yaratacağı etkilerin bilinmezliğinin devam ettiği güncel konjonktürde Türkiye, 27 üyeyle yoluna devam edecek AB’nin adımlarını yakından takip etmesi gerektiğini bir kez daha fark etti.

Gelecek tartışmalarında görece geri planda tutulan; ancak ilerleyen süreçle birlikte politik ve sosyo-ekonomik değeriyle birlikte en kritik politika alanlarından biri olduğunu bir kere daha kanıtlayan tarım, bu çalışmanın başrolünde yer alıyor. 2018 yılının çerçevesini Türkiye tarımının reform ihtiyacı, AB Ortak Tarım Politikası tartışmaları ve Brexit üçgeniyle çizen yayın, en güncel analiz ve tartışmaları sunma amacı taşıyor. 

Yayının PDF versiyonuna buradan ulaşılabilir. 

Yayın Adı: Türkiye ve AB'de Tarım Sektöründeki Güncel Gelişmeler

Yayın No: 304

ISBN: 978-605-5984-98-4

Yayın Tarihi: Temmuz 2019

Sayfa Sayısı: 94

Hazırlayan: Selvi EREN, İKV Uzman Yardımcısı 

2019

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT